Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 ORTAKALAN haberi 23.02.2021
10 yılda 28 bin market açıldı, perakende yüzde 274 büyüdü
Perakendecileri ve iş ortaklarını online ortamda bir araya getiren Ortakakıl Konferansı'nda sektörün gelişimi ve büyüme hedeflerine dair rakamlar paylaşıldı

Ortakalan tarafından düzenlenen ‘Ortakakıl Konferansı’nda perakende sektörünün tüm paydaşları, bu hafta beş günlük bir etkinlikle bir araya geliyor. Türkiye’den ve Avrupa’dan sektör profesyonellerinin katıldığı Ortakakıl 2021 Konferansları, online gerçekleşiyor. 

Bir hafta boyunca her gün farklı bir temayı ele alan konferanslar, 21 ana oturum ve 30'a yakın özel oturumla, bu formatta benzeri görülmemiş bir içeriği perakende sektörü temsilcilerine sunuyor.

22 Şubat Pazartesi günü Ortakakıl Kurucusu ve Onur Market Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Tüfekçi moderatörlüğünde ‘Perakende’ temasını ele alarak başlayan konferanslarda, perakende zincirlerinin üst düzey yöneticilerinin katıldığı oturumlar gerçekleştirildi.

450 milyar TL hacim, 900 bin istihdam
Konferansın ilk gününün açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu Başkanı ve TOBB Perakende Meclisi Başkanı Alp Önder Özpamukçu, Perakende sektörünün Türkiye’de yaklaşık 1,5 trilyon TL büyüklük seviyesine ulaştığını ve bu hacmin 450 milyar TL’sinin organize perakende sektörü tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Özpamukçu, organize perakende sektöründe istihdam edilen kişi sayısının da 900 bin olduğunu aktardı.

Konferansın diğer açılış konuşmacısı olan, yerli / yerel market zincirlerini temsil eden Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun Başkanı Ömer Düzgün ise yerli ve yerel market zincirlerinin 2020 yılı boyunca 8 bin yeni istihdam daha sağlayarak toplam çalışan sayılarını 100 bin seviyesine ulaştırdığını bildirdi. Düzgün, yerli / yerel market zincirlerinin 2020 sonu itibarıyla yıllık cirosunun 40 milyar TL olduğunu vurguladı.

Market sayısı 10 yılda yüzde 274 artış gösterdi
Konferansın ilk gününde açılış konuşmalarının ardından, Sektörel Değişim Raporu ile Ulusal ve Discount Zincirler Raporu'nun verilerinden hazırlanan sunum, Ortakalan Genel Yayın Yönetmeni Emre Durdu tarafından gerçekleştirdi. Ortakalan tarafından hazırlanan sektör raporlarına göre 2010-2020 yılları arasında, şube sayısı en az 5 ve üzerinde olan market zincirlerinin toplam mağaza sayısı yüzde 274 artış kaydetti.

Söz konusu dönemde, discount zincirlerin toplam market sayısı yüzde 395, yerel zincirlerin toplam market sayısı yüzde 90, mağazaları en az üç ve daha fazla coğrafi bölgeye yayılmış olan ulusal hiper ve süper market zincirlerinin toplam market sayısı ise yüzde 102 artış gösterdi. 

İndirim marketlerinde hızlı büyüme
Ortakalan verilerine göre, gıda perakendesinde 2021 yılı itibarıyla toplam market sayısı 38 bin 387 rakamına yükselmiş durumda. Bu sayı 2010 sonunda 10 bin 254 adetti. 10 yıl içinde organize zincir marketlerin şube sayısında 28 bin 133 artış yaşandı.

Son 10 yılda indirim marketlerin sektördeki payı yüzde 60’tan yüzde 79’a çıkarken; indirim marketlerin atağı karşısında yerel zincirlerin payı ise yüzde 22’den yüzde 11’e geriledi. Ulusal zincirlerin son 10 yıl içinde toplam market sayısındaki payı ise yüzde 18’den yüzde 10’a düştü. 

Raporlara göre, önümüzdeki dönemde gıda perakendesinin fiziksel ortamda indirim ve süper market konseptlerinde gelişmesi beklenirken; 2027 sonunda indirim marketlerin payının mevcut yüzde 79’den yüzde 81’e çıkması öngörülüyor. Ancak, indirim marketlerin fiziksel mağazacılıkta büyüme hızında 2023 sonrasında yavaşlama ve bu segmentte e-ticaret alanındaki rekabetin kızışması bekleniyor.

“15 binin üzerinde yeni market açılışı olacak”
Sektör raporlarını hazırlayan Ortakalan’ın Genel Yayın Yönetmeni Emre Durdu, orta vade olarak ele aldıkları önümüzdeki 7 yıllık süreçte market zincirlerinde 15 binin üzerinde yeni açılış ve yüzde 40 oranında büyüme öngördüklerini kaydetti.

Ortakalan’ın güncel veri setinde 225 yerel, 17 ulusal, 7 discount olmak üzere 249 zincir marketi takip ettiklerini belirten Durdu, 2010 yılından itibaren 103 yerel, 8 ulusal ve 7 discount olmak üzere 118 market zincirinin satılarak veya şubelerini kapatarak sektörden ayrıldığını açıkladı. Durdu, çıkan markalara karşın organize perakendecilerin bakkal veya küçük market gibi geleneksel kanallardan pay almayı sürdürdüğünü, şube sayısını 5 ve üzerine çıkaran çok sayıda marka ile toplam zincir market sayısının 249’a ulaştığını kaydetti.

Raporların ortaya koyduğu öngörülere göre önümüzdeki 10 yıl boyunca perakende sektöründe satın alma veya kapatma gibi etkenlerle en az 60 market zinciri sektörden ayrılmış olacak. Ortakalan Genel Yayın Yönetmeni Emre Durdu buna karşın yere zincirlerde başka herhangi bir ülkede görülmeyen dinamik yapının süreceğini, 25 yerel perakendecinin şube sayısını artırarak zincir market tanımına dahil olmasını beklediklerini ve sektörden ayrılacak markalara karşın yerel zincir sayısının gelecek dönemde de 180'in altına düşmeyeceğini belirtti. Durdu, 2027 yılı sonunda marketlerde yüzde 81 discount, yüzde 10 ulusal, yüzde 9'u lokal zincir şeklinde pazar dağılımı öngördüklerini açıkladı. 

Konferanslar her gün farklı bir tema ile devam edecek
Ortakakıl Konferansları bugün (23 Şubat Salı), ekipman ve teknoloji alanındaki yöneticilerin ve kanaat önderlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek Perakende Teknolojileri Günü ile devam ediyor. 

24 Şubat’ta hızlı tüketim sektöründeki gündem, 25 Şubat’ta ise koronavirüs sürecinin ardından dış ticaret hedefleri olan tüm sektör bileşenleri için daha da önemli bir konuma gelen Avrupa-Türk Etnik Pazarı tüm yönleriyle tartışılacak.

Ortakakıl Konferansı 2021, perakende için yeni iş fikirlerini, genç girişimcilerin yenilikçi uygulamalarını 26 Şubat’taki Startup Günü’nde ele alacak.
Ortakakıl Konferansı 2021’in ana oturumları, www.ortakalan.org adresinde 22 Şubat – 26 Şubat günleri arasında her gün saat 16.00’da başlayacak ve 18.00’e kadar sürecek.