Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
Etnik Market
 ATİAD haberi 9.05.2019
''Türk iş dünyası için farkındalık yaratıyoruz''
Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Sarıyar, Ortakalan Kurucusu Babur Akyol'un da konuşmacıları arasında olduğu Türk-Alman Ekonomi Günü'nü değerlendirdi

Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği’nin bu yıl yedincisini gerçekleştirdiği Türk Alman Ekonomi Günü, 4 Mayıs 2019 tarihinde Düsseldorf Kongre Merkezi’nde yapıldı. Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Sarıyar, bu sene 7'ncisi gerçekleştirilen etkinliği Ortakalan.org için değerlendirdi:

"İlkini 2009 yılında hayata geçirdiğimiz etkinlik, özellikle Almanya’daki Türk iş dünyasının çok büyük önem verdiği, farkındalık yaratan bir etkinlik olageldi. İş insanlarının, iş hayatına atılmayı düşünen girişimcilerin, yatırımcıların ve ekonomi ile ticaret hayatına ilgi duyanların buluştuğu etkili bir platform hüviyeti kazandı.

Bu yıl Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet ana konuşmacımızdı. Kendisi son derece pozitif bir yaklaşım sergiledi. İki ülke ilişkilerine olumlu etki yapabilecek bir konuşma yaptı. Zaman zaman salondan güçlü alkışlar aldı. Türk iş dünyasına moral verdi. Bir başka değerli konuşmacımız, Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın idi. Büyükelçimiz de Türkiye ile Almanya arasındaki geçmişe dayalı köklü ilişkinin gelişerek sürdürülebilmesinden yana olduklarını ifade eden yapıcı bir konuşma sergiledi. Ayrıca Düsseldorf Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Geisel da selamlama konuşması yaparak bizleri onurlandırdı.

7. Türk-Alman Ekonomi Günü’nde yine iş dünyasını çok yakından ilgilendiren konuları interaktif forumlarda konunun uzmanlarıyla ele aldık. Türkiye ekonomisi, gerek Almanya’da faaliyet gösteren Türk iş insanlarını gerekse Türkiye ile ticari ilişkisi bulunan Alman şirketlerini direkt ilgilendiren önemli bir gerçek. Bunun yanısıra, Türkiye’nin ekonomik alanda son yıllarda yaşadıkları buradaki 3.5 milyona yakın Türkiye kökenli göçmeni de yadsınamayacak kadar alakadar ediyor. Buradan hareketle Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri hem Türkiye hem de Almanya perspektifiyle çok değerli uzmanlarla mercek altına aldık. TSKB’dan Burcu Ünüvar, Dünya Melek Yatırımcılar Birliği Başkanı Baybars Altuntaş, Hürriyet Gazetesi Yazarı Erdal Sağlam, Handelsblatt Gazetesi Türkiye Sorumlusu Ozan Demircan ve KT Bank AG Hazine ve Finans Müdürü Alper Nalbant konuyu farklı açılardan yorumladılar.

Ticaret hayatının son yıllara damga vuran konusu e-ticaret. Her geçen gün daha da genişleyerek iş hayatına bambaşka bir şekil veriyor. Bu alanda geleceğin ne şekilde belirlenebileceği herkesin çok merak ettiği bir konu. E-ticaretteki gelecek trendlerini ve bizleri bekleyen gelişmeleri sektörün içinden çok değerli üç konuşmacımız ile ele aldık. Hepsiburada Uluslararası Grup Başkanı Emre Ekmekçi, BiTaksi ve Getir mobil uygulamalarının kurucusu Nazım Salur ve OTTO Bölüm Yöneticisi Thomas Staba ile kafalardaki sorulara cevaplar aradık. 

Almanya’daki Türk şirketleri deyince, akla ilk gelenler gıda sektörü kuşkusuz. Avrupa’da önemli yerlere gelen Türk gıda sektörünün bugününü ve geleceğini tartıştık. Prof.Dr. Tanju Aygün’ün sunumu ve moderasyonu eşliğinde, Marmara GmbH Genel Müdürü Volkan Kuru, Altunbilekler Kurumsallaşma Direktörü Öznur Altunbilek, Ortakalan Kurucusu Babur Akyol ve ATGPP Koordinatörü Volkan Aydın ile sektördeki problemlere neşter vurup, çözüm yolları üzerine kafa yorduk.

Almanya’daki Türklerin önemli bir kesimini etkileyen Almanya-Türkiye bankalararası otomatik bilgi değişimi çok fazla bilinmeyen, ancak sonuçları derin tahribat yaratabilecek bir konu. Bu konuyu da Komutax Genel Müdürü Cevdet Kocas, Kanat&Partner Kurucu Ortağı Vedat Kanat ve Komutax’dan Adem Köksal ile bütün boyutlarıyla ele alarak konuklarımızı bilgilendirmeye çalıştık.

7. Türk-Alman Ekonomi Günü, gerek konuçmacıları gerekse forumları ile oldukça ses getiren bir etkinlikti. Katılımcılardan çok olumlu reaksiyonlar alıyoruz. Bu hem yapmış olduğumuz işin ne denli doğru yapıldığı hususunda bizlere moral verirken, bir yandan da bundan sonraki ekonomi günlerinin hazırlığına ışık tutabilecek fikirler oluşturuyor.

Gün boyunca 600’ye yakın katılımcı takip etti etkinliğimizi. Sponsorlarımız ve stant kuran firmalardan son derece pozitif geri dönüşler alıyoruz. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde bizleri destekleyen firmalara, başta KT Bank AG’ye olmak üzere çok teşekkür ediyoruz.

Özellikle Türk-Alman iş dünyasına ivme kazandıracak ve Türk iş insanlarının ihtiyaç duyduğu bu tür bir etkinliği, bu boyutta gerçekleştirmek, ATİAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak beni son derece gururlandırıyor. Yararlı, başarılı ve etkili bir gün oldu. Son derece memnunum".