Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
Etnik Market
 Etnik Market haberi 14.10.2019
''Anuga'nın yıldızları Avrupa kökenli Türk firmalardı''
Avrupa Türk Gıdacılar & Perakendeciler Platformu Koordinatörü Volkan Aydın, Anuga 2019 izlenimlerini paylaştı

Avrupa Türk etnik pazarının tecrübeli yöneticilerinden, Avrupa Türk Gıdacılar & Perakendeciler Platformu Koordinatörü Volkan Aydın, Anuga Fuarı izlenimlerini Ortakalan’la paylaştı.

Bu senenin Anuga yıldızlarının ‘Avrupa kökenli Türk firmaları’ olduğunu söyleyen Aydın, “Bu yıl Türkiye’den 315 firma katılımı olduğu yazıyor her yerde. Avrupa’nın farklı ülkelerinden katılan Türk kökenli firmaların sayısının da az olmadığını düşünüyorum. Fuara katılımın sadece Türkiye’den gelenlerle sınırlamak, Avrupa’ya 60 yıl önce işçi olarak gelen Türklerin kurduğu şirketleri görmezden gelmek yanlış olur. Ayrıca Türkiye’den Avrupa’ya ihraç edilen gıda ürünlerini Avrupa’da kurulmuş markalar/toptancılar/bayiler/distribütörler yapıyor. Kısaca bu şirketler kurulmuş olmasaydı Türkiye’nin ihracatı Avrupa’ya bu kadar yüksek olmayacaktı” dedi.

Volkan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Avrupa kökenli Türk firmalarının çoğu fuar alanında farklı yerlerde bulunuyorlardı ve daha çok enternasyonel firmaların salonundaydılar ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen firmaların dikkatlerini çekme konusunda hepsi başarılıydı. Bu sene ana markalarının altında birçok markalarını da ön plana çıkardılar. Örneğin Suntat kendi markalarının yanında distribütörüğünü yaptığı Uludağ markasıyla da göz doldurdu. Marmara GmbH hem kendi markaları hem de distribütörlüğünü yaptığı markalarla görsel olarak çok farklı şekilde oradaydı. Demka bünyesindeki Yörem/Öz Yörem ve birçok başka markasıyla dikkat çekiyordu. Öz Kayseri’nin ürünleri her zaman olduğu gibi her kesimden büyük ilgi görüyordu. Çiloğlu firması da aynı şekilde ürün çeşitleri ve yeni çıkarttığı ürünlerin yanında distribütörlüğünü yaptığı markalarla çeşitlerini ve markalarını çoğaltmıştı. Fresh Nuts GmbH bünyesinde olan Meray, Kerem ve NRJ markalarıyla uluslararası firmaların dikkatini çekti. Tatlıcılar markası hem tatlı hem de tuzlu tatlı kurabiye çeşitleriyle oradaydı. Ahinur markası ve bünyesinde bulundurduğu diğer markalarıyla dikkat çekti. İtikat yeni çeşitleriyle oradaydı. Mega Food Frischmarkt GmbH fuarda donmuş unlu çeşitleriyle yer almıştı. Granda Dolcerie Romanya’dan çocuk ve atıştırmalık ürünleriyle fuarda ilgi cekti. Hem Romanya’da hem de Türkiye’de kendi fabrikaları bulunuyor. Danimarka’dan Megafood Organik ürünleriyle dikkat çekiyordu. Öz Yufka, bünyesinde bulunan Renan markasıyla oradaydı. Saydığım tüm bu firmaların yanı sıra daha birçok Avrupa’da doğmuş/kurulmuş firma vardı.”

Bu sene Avrupa’da bürosu veya çalışanı olan Türkiye kökenli markaların kendilerini daha iyi tanıttıklarına da dikkat çeken Aydın, “Bu firmalar Avrupa’da olan çalışanları sayesinde neyi nasıl yapacaklarını daha iyi biliyorlardı. Bu sene hem alt markaların çoğaldığını hem de fuara daha profesyonel katılım gösterildiğini fark ettik. Avrupa kökenli Türk markaları sorunlarının olmasına rağmen kendilerini geliştirerek yollarına devam ediyorlar. Ulusallaşma konusunda adımların atıldığını görmek çok iyi” dedi.