Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 ORTAKALAN haberi 24.06.2020
''Sektörün envanterini çıkaracağız''
Catering Guide Dergisi ve Ortakalan iş birliğiyle Toplu Yemek ve Catering Firmaları Rehberi yayınlandı. Catering Guide Dergisi Yayın Yönetmeni Dursun Arık ile rehberi ve iş birliği kapsamındaki yeni hedefleri konuştuk

Öncelikle alanındaki en önemli bilgi kaynağı olan Catering Guide’ın toplu yemek ve catering sektörünün gelişimi adına gerçekleştirdiği çalışmalar, kuruluş amacı ve hedefleriyle ilgili sizden bilgi alabilir miyiz?
Catering Guide Dergisi AR-DA Yayın & Pazarlama tarafından 2004 yılından bugüne kesintisiz yayınlanmaktadır. Başlarken “Toplu yemek üreticileri ve tedarikçileri arasında köprü” sloganı ile yola çıktık. İlerleyen yıllarda HORECA sektörünün referans dergisi olmayı başardık. 

Catering Guide aylık yayınlanıyor. Yılda 10 sayı çıkan Catering Guide aynı zamanda “Hakemli Dergi”dir. Dergiyi düzenli takip etmek için abone olunması gerekiyor. Abonelerimize sadece dergi göndermekle kalmıyoruz. Dergide farklı tanıtım imkânları da sunuyoruz. Sektörel fuarlarda da tanıtım amaçlı dağıtıyoruz. Catering Guide Türkiye geneline kargo ve kurye aracılığı ile dağıtılıyor. 

Catering Guide olarak sektör içinde birçok etkinliğin içinde olduk. Bunun yanı sıra toplu yemek üreticisi firmaların güncel adres bilgilerini bir araya getirdik. Çalışmaları devam eden yeni projelerimiz sonunda sektörün envanterini çıkarmış olacağız. Basılı derginin yanısıra www.cateringguidedergisi.com isimli sektörel haber sitemiz ile de dijital ortamda yayıncılık yapıyoruz.

Sosyal medya hesaplarımız üzerinden bir milyon 200 binin üzerinde kişi ile etkileşim halindeyiz. Ayrıntılı bilgilere www.ardayayin.net üzerinden erişilebilir.

Catering Guide, Ortakalan İçerik Ortaklığı Programı’na katıldı. Bu iş birliği kararını almanızı sağlayan etkenleri bizimle paylaşır mısınız? 
Ortakalan'ın yaptığı işleri uzun zamandır ilgi ve dikkatlice takip ediyorduk. Yan yana yürürsek daha geniş kitlelere ulaşacağımızı düşündük. Her işi kendi bünyemizde yapalım yaklaşımını hiçbir zaman doğru bulmadım. Bilgi ve tecrübenin paylaşılmasının daha iyi sonuçlar vereceğini düşünüyorum. Bir arada olmamız şüphesiz yeni bir sinerji yaratacaktır. Bu sinerji bizim için olduğu kadar, Ortakalan için de olumlu sonuçları ortaya çıkaracaktır.

Ortakalan İçerik Ortaklığı kapsamında Ortakalan.org’ta yayına sunulan Türkiye Toplu Yemek ve Catering Firmaları Rehberi’nin özelliklerini anlatır mısınız?
Bu rehber ile toplu yemek ve 'Catering' sektörünün ve bu sektöre mal veya hizmet üreten firmaların önemli bir eksikliğini gideriyoruz. Türkiye’de kaç tane toplu yemek firması olduğunu kimse bilmiyor. Rakamları 7-8 binlerle ifade edenler var. Gerçek ise öyle değil bu alanda en doğru ve gerçeğe yakın rakamlar bizim bilgi bankamızda yer alıyor.

Sektöre ışık tutmak amacıyla bu rehberi yayınlama kararı aldık. Rehberde yer alan firma sayısı sürekli güncellenerek artacak. Rehberi satın alan firmalar önemli bir bilgi bankasına sahip olacak, firma ismi, yetkilisi ve iletişim bilgilerine kolayca ulaşacaklar.

Önümüzdeki dönemde Ortakalan İçerik Ortaklığı kapsamında planladığınız yeni içeriklerle ilgili bilgi verir misiniz?  
“Ortakalan İçerik Ortaklığı “ kapsamında yeni yayınlarımız olacak. Bunlar  “Toplu Yemek Üreticileri Tedarikçi Rehberi”, “Bilimsel Makaleler Seçkisi” ve sektörün heyecanla beklediği “Catering Report”. Yılsonuna kadar bu çalışmalarımız yayında olacak

Ortakalan İçerik Ortaklığı Programı’na katılımla ilgili sektörel yayıncılık alanındaki meslektaşlarınıza mesajlarınızı öğrenebilir miyiz?
İş birliği her zaman iyidir. Aynı anda hem rakip hem de yol arkadaşı olunabilir. Yararlı bir çalışma olacağına inanıyorum. Zira bu karar birden bire verilmedi. İki taraf arasında detaylı görüşmeler sonucunda ortaya çıktı. Şuna yürekten inanıyorum: Bilgi paylaştıkça çoğalır. 

Ortakalan