Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
Etnik Market
 Etnik Market haberi 4.05.2021
ABD ile ticarette vergi misillemesi tehlikesi
Aralarında Türkiye'nin de olduğu bazı ülkelerdeki dijital hizmet vergilerini soruşturmaya alan ABD Ticaret Temsilciliği'nden konuyla ilgili yeni bir açıklama yapıldı

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR), bu sene Mart ayında bir açıklama yaparak, Facebook ve Amazon gibi şirketlere Türkiye, Avusturya, Hindistan, İtalya, İspanya ve İngiltere'de uygulanmaya başlanan djital hizmet vergilerini soruşturmaya başladıklarını açıklamıştı. Nisan ayındaki ilk açıklamada, soruşturmanın ilk aşaması itibariyle bu ülkelerin ABD şirketlerine karşı ayrımcılık yaptığı, uluslararası vergilendirme ilkeleriyle tutarsız olduğu ve ABD ticaretini kısıtladığı sonucuna varıldığı aktarılmış,  önceliğin karşılıklı anlaşma oldğu ancak mutabakata varılıncaya dek gerekirse bu ülkelerin ABD'de faaliyeti bulunan şirketlerine karşı vergi misillemesi uygulanması da dahil olmak üzere seçeneklerin değerlendirileceği belirtilmişti.

Konuyla ilgili ABD Ticaret Temsilciliği'ne bağlı Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Birliği (CCIA) avukatı Rachael Stelly dün Bloomberg'e bir açıklama yaptı. Açıklamada ilgili ülkelerin uyguladığı dijital vergilerin Amerikan şirketlerine maliyetinin 3,1 milyar dolar olduğunun tespit edildiği belirtildi. Stelly, soruşturma komisyonunun ABD Ticaret Temsilciliği'ne, “Bu ülkeleri caydırmak için elindeki araçları kullanma ve diğer ülkelere güçlü bir mesaj gönderme” çağrısında bulunduğunu belirtti. Bloomberg'in haberine göre komisyonun tavsiyesiyle ilgili ülkelerin ticari faaliyetlerine yüzde 25’e varan oranlarda ek gümrük vergisi konulması gündeme alınabilir. Bu oran, Türkiye - ABD ticaretinde yıllık yaklaşık 160 milyon dolar ek gümrük vergisi yükü oluşturulması anlamına gelecek. Konuyla ilgili Anadolu Ajansı'nın haberinde yer alan ve T.C. Ticaret Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Türkiye’ye karşı olası yaptırım kararına tabi ürünler listesinde; gıda, halı, çarşaf, perde, traverten, mermer, gümüş ve altın mücevherciliği gibi sektörlerin tamamının yer alması söz konusu.

USTR’nin açıklamasına göre planlanan eylemle ilgili 7 Mayıs’ta “kamu dinleme toplantısı” gerçekleştirilecek. Bu koplantı, tüm ülkelerden ihracatcı bireysel ve sektör kuruluşlarına açık olacak.

Türkiye'de 1 Mart 2020’den itibaren uygulanma başlanan Dijital Hizmet Vergisi’nde ilk tahsilat Nisan 2020'de yapılmış ve 2020'de Hazine ve Maliye Bakanlığı bu kalemden toplamda 1 milyar 61 milyon TL'lik gelir elde etmişti.

2021'in ilk üç ayında bu kalemden toplanan vergi 600 milyon TL'ye ulaştı.

2021'in tamamı için Dijital Hizmet Vergisi kaleminden devletin toplamayı hedeflediği tutar 1 milyar 424 milyon TL seviyesinde bulunuyor.