Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
Etnik Market
 Etnik Market haberi 26.03.2020
Almanya'da iş dünyası güven endeksi düştü
Almanya iş dünyası güven endeksi, Berlin Duvarı'nın yıkılma ve Almanya'nın birleşme sürecinden sonraki en sert düşüşü gösterdi

Ifo Ensitüsü Başkanı Clemens Fuest tarafından yapılan açıklamada, ifo iş dünyası güven endeksinin Mart ayında gerilediği 86.1 seviyesinin Almanya‘nın birleşmesinden bu yana kaydedilen en sert düşüş ve Temmuz 2009'dan bu yana en düşük değer olduğu belirtilerek, "Alman ekonomisi şokta" denildi.

İmalat sektöründe güven Ağustos 2009’dan bu yana en düşük değere inerken, Almanya’nın birleşmesinden bu yana böyle bir seviyenin görülmediği bildirildi. Beklentilerde 70 yıldır yapılan sektör anketlerindeki en keskin düşüş tespit edildi.

İmalat sektörünün bütün kollarında düşüş yaşanırken ticaret alanında beklentiler Almanya’nın birleşmesinden bu yana en düşük seviyeye indi. Ancak gıda perakendecileri ve ilaç satan dükkanlarda beklentiler olumlu oldu.

İfo'nun anketi 9 bin katılımcıyla gerçekleştirildi. 

Avrupa Birliği’nde (AB) en büyük ekonomiye sahip olan Almanya, dün 750 milyar euro değerinde teşvik paketine onay verdi. Başbakan Angela Merkel liderliğindeki hükümetin hazırladığı fon şirketlere 600 milyar euro değerinde kredi sağlanmasını ve sosyal yardımların karşılanabilmesi için hükümetin 156 milyar euro borçlanmasını öngörüyor.

Kaynak: DW Türkçe