Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
Etnik Market
 Etnik Market haberi 4.10.2019
Anuga Helal Gıda Sempozyumu 6 Ekim'de gerçekleştiriliyor
Almanya'daki en etkin Türk şirketleri ve ülkenin önemli perakende zincirlerinin temsilcileri ve Türkiye’den gidecek ziyaretçiler, 6 Ekim'de Koelnmesse Kristal Salonu'nda helal sertifikalı ürünleri değerlendirmek üzere bir araya gelecek

1950’li yıllardan sonra Almanya’ya göç ederek çalışmaya başlayan T.C. vatandaşların en başarılı olduğu iş kollarından biri marketçilik oldu. 1970’te başlayan ve bugün yılda 10 milyar Euro ciroya ulaşan, yaklaşık 12 bin Türk marketi Almanya’da hizmet veriyor.

ANUGA fuarının da oluşturduğu özel etkinliklere katkı ve sektöre katma değer sağlamak amacıyla Almanya’daki en etkin Türk şirketleri, Almanya’nın önemli perakende şirketlerinin temsilcileri ve Türkiye’den gidecek olan ziyaretçiler, helal sertifikalı ürünleri değerlendirmek üzere tek günlük bir konferansa davet ediliyor.

Almanya’da yükselen etnik pazar içerisinde Türk marketçiliği önem taşımakta ve yüksek oranda pazar payına sahip... Bu nedenle güçlü markalar ile işbirliğini ve ürün çeşitliliği geliştirmek zorunda. Discount mı yoksa marka odaklı süpermarket mi değerlendirmeleri yapılıyor ve bazı değişimler görülüyor.

Almanya’da ekonomi küçülmeye başladı ve gıda sektörü de bundan etkileniyor. Durum böyleyken Türk marketlerinin durumu ne, sektör nereye gidiyor? Bu kriz Türk marketlerini çöküşe mi sürükler yoksa bir durgunluk sürecine mi? Bu süreçte işletmeler hangi stratejilerle sürdürülebilirliğini koruyacak; yenilenerek mi, mevcudiyetini koruyarak mı, yoksa şubeleşerek büyümek mi doğru karar? Helal gıdanın çeşitliliğinin ve farkındalığının artırılması ile yeni ciro potansiyeli hangi boyutta olabilir? Bu ve buna benzer sorulara yanıtlar, yorumlar ve çözümler bu sempozyumda değerlendirilecek.

Koelnmesse Kristal Salonu’nda, 6 Ekim Pazar günü 10.30-13.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek sempozyumun programı şöyle:

11.00-11.05 Açılış Konuşması
11.05-11.15 SMIIC Hakkında Bilgilendirme
11.15-12.15 Açık Oturum
12.15-12.45 Soru-Cevap Bölümü
12.45 Kapanış

Açık oturuma katılacak konuşmacılar:
İhsan Övüt (SMIIC Genel Sekreteri)
Yusuf Oğuz Evler (Guteserlaubt® Genel Müdür)
Mustafa Baklan (Suntat Yönetim Kurulu Başkanı)
Mustafa Demirdaş (Yörem/Özyörem Yönetim Kurulu Başkanı)
Canan Karadağ (Karadağ Süpermarket, Yönetim Kurulu Başkanı)
Süleyman Davarcı (Marmarabirlik) 
E. Çolakoğlu (Yayla-Türk Yönetim Kurulu Başkanı)

Moderatör: Özel Aydın (Senit Global Genel Müdür)