Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
Etnik Market
 Etnik Market haberi 10.10.2019
Avrupa Türk gıda sektörü ve geleceği konuşuldu
Almanya'daki en etkin Türk şirketleri, Almanya'nın önemli perakende şirketlerinin temsilcileri ve Türkiye’den giden ziyaretçiler, Anuga Fuarı'nda Türk perakendeciliği ve helal sertifikalı ürünleri değerlendirmek üzere bir araya geldi

Anuga fuarının da oluşturduğu özel etkinliklere katkı ve sektöre katma değer sağlamak amacıyla Almanya’daki en etkin Türk şirketleri, Almanya’nın önemli perakende şirketlerinin temsilcileri ve Türkiye’den giden ziyaretçiler, helal sertifikalı ürünleri değerlendirmek üzere tek günlük bir konferansta bir araya geldi.

Senit Global Genel Müdürü Özel Aydın’ın Moderatör olduğu sempozyumda SMIIC Genel Sekreteri İhsan Övüt, Anuga Halal Market Manajeri ve Guteserlaubt® Genel Müdürü Yusuf Oğuz Evler, Suntat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan, Yörem/Özyörem Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demirdaş, Karadağ Süpermarket Yönetim Kurulu Başkanı Canan Karadağ, Marmarabirlik Avrupa Satış Temsilci Süleyman Davarcı ve Yayla-Türk Satış Direktörü Batur Babacan Almanya’daki Türk marketlerinin durumunu ve sektörün gittiği noktayı konuştu. Yaşanan kriz Türk marketlerini çöküşe mi sürükler yoksa bir durgunluk sürecine mi? Bu süreçte işletmeler hangi stratejilerle sürdürülebilirliğini koruyacak; yenilenerek mi, mevcudiyetini koruyarak mı, yoksa şubeleşerek büyümek mi doğru karar? Helal gıdanın çeşitliliğinin ve farkındalığının artırılması ile yeni ciro potansiyeli hangi boyutta olabilir? Bu ve buna benzer sorulara yanıtlar, yorumlar ve çözümler de sempozyumda değerlendirildi.

Sempozyumla ilgili görüşlerini Ortakalan’la paylaşan Yusuf Oğuz Evler, “Sempozyum boyunca çok enteresan bilgiler ve istekler paylaşıldı. Önümüzdeki senelerde marketlerde büyük sorunlar beklenildiği söylendi. Sorunlara birlikte çözüm bulunması isteniyor ancak bunu herkes bir diğerinden bekliyor. Gelecek aylarda bunun nasıl yapılabileceği konusunda yuvarlak masa toplantıları yapmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki senelerde Türk marketçiliğinde yeni bir sayfa açılacak. Üzülerek söylüyorum ki çoğu kişi iş kaybına uğrayacak. Burada bir derneğin olmaması da bunu gösteriyor zaten. Değişimlere gidilmesi gerekiyor. Piyasa devamlı dalgalanıyor, yenilikler geliyor. Almanya piyasası etnik pazara da girmeye çalışıyor. Şimdiden önlemi alınmazsa bir gün Türk marketleri bir bir kaybolacak” dedi.

Sempozyumda helal ürünlere talebin arttığının ve bu konuda hala sıkıntılar yaşandığının konuşulduğunu aktaran Evler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki yıllarda daha kısa bir devrede durumu iyi bir noktaya çevirebiliriz. Bir birlik altında helal simgesini oluşturabiliriz. Herkesin isteği aynı… Bizim de bu konuda bir çalışmamız var. Önce bir toplantı yapıp şirketlerle görüşeceğiz. Avrupa’da bu konuda bir değişime gidilmesi gerekiyor.” 

Anuga Halal Market bölümüne de değinen Yusuf Oğuz Evler, “Anuga Halal Market’te 70’e yakın şirket katılımı var. Bunun yüzde 80’i Avrupa ülkelerinden, yüzde 15’i Malezya, Endonezya, Güney Afrika, Hindistan’dan, yüzde 3’ü Türkiye’dendi. İTO’ya da bildirim yapmıştık ama maalesef değerlendirilemedi. Büyük Türk şirketlerimizden Avrupa’da, Almanya’da olanlardan birkaçı katıldı ama bu konu anlaşılan Türk piyasasına henüz ulaşmamış. Pazarlama konusunda büyük sıkıntılarımız var. İşin iyi tarafı, gelen şirketler uluslararası çünkü Anuga Halal Market’in esas temeli şu; 8 bin katılımcının arasında helal ürünleri bulmak çok zor. Dolayısıyla ilk gelinen adres Anuga Halal Market oluyor. Oradaki bütün ürünleri görüp, seçip şirketlerle direkt iletişime geçebiliyorlar. Et sektöründen, hazır gıdadan katılımcılar direkt alıcılarla kontağa girip siparişlerini aldılar. Örneğin Norveçli büyük bir şirket, en az 15 şirketten sipariş aldı. Helal ürünlere talep giderek artacak. Bizim de bu konudaki çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Ortakalan