Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
19.11.2020
''Aşının Avrupa'daki dağıtımı bu yıl bitmeden başlayabilir''
BioNTech CEO'su Uğur Şahin, aşının dağıtımıyla ilgili öngördüğü süreci Reuters'a anlattı

Türkiye kökenli bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurucusu olduğu Alman BioNTech'in ABD'li ilaç şirketi Pfizer desteğiyle geliştirdiği Covid-19 aşısının yüzde 95 etkin ve hiçbir ciddi yan etkisi olmadığını gösteren son aşama testlerinden sonra dağıtımının başlaması betleniyor. 

BioNTech CEO'su Uğur Şahin Reuters'a yaptığı açıklamada Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) aşıya Aralık ayı ortası gibi acil durum kullanım izni verebileceğini söyledi. Şahin, Avrupa Birliği'nin ise koşullu onayını Aralık ayının ortasından sonra verebileceğini kaydetti.

Şahin, "Eğer her şey yolunda giderse onayı Aralık ayının ikinci yarısında alabileceğimizi ve dağıtıma Noel'den önce başlayabileceğimizi tahmin ediyorum" ifadelerini kullandı. Şahin BioNTech'in 20 Kasım Cuma günü FDA’ya başvuracağını açıkladı.

BioNTech'in geliştirdiği aşının etkili olması için iki doz uygulanması gerekiyor. Pfizer konuyla ilgili yaptığı son açıklamada ilk etapta hızlı şekide 25 milyon kişiye yetecek 50 milyon doz aşı üreteceklerini, 2021 yılı sonuna kadar ise bu sayıyı 1 milyar 300 milyon doza çıkarabileceklerini duyurmuştu.