Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 Etnik Market haberi 20.11.2020
Azerbaycan'da salgınla mücadele için yeni kararlar
Azerbaycan'da özel karantina rejiminin süresi 28 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldı ve yeni kısıtlamalar açıklandı

Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun 19 Kasım 2020 tarih ve 450 sayılı Kararıyla, koronavirüs (COVID-19) salgının ülkede yayılmasının önlenmesi amacıyla özel karantina rejiminin süresi 28 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldığı açıklandı. Ayrıca COVID-19 vaka sayılarındaki keskin artış sebebiyle mevcut kısıtlamalara ek olarak yeni kararlar da açıklandı.

- Daha önce 21 Kasım 2020 tarihine kadar 'sıkılaştırılmış karantina rejimi'nin uygulanacağı açıklanan ve vakaların nüfusa göre yüksek oranda olduğu Şeki, Lenkeran şehirleri ile Gah, Zagatala, Bilesuvar, Celilabad, Masallı, İsmayıllı, Guba, Haçmaz ilçelerinde bu uygulamanın süresi 7 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldı. Söz konusu karar uyarınca, ilgili il ve ilçelerde eczane, market ve fırın haricinde bütün hizmet sektörü ve yeme içme birimleri kapalı, müze ve sergi salonları kapalı, eğitim kurumları fiziken kapalı (internet üzerinden) tutuluyor. Ayrıca bu il ve içelerde açık havada dahi olsa spor müsabakalarına izin verilmiyor. Bu il ve ilçelere hava ve karayollarıyla giriş ve çıkışlarda ise sadece hayati öneme sahip ticari ürünler için izin veriliyor. Vatandaşların zorunlu nedenlerle giriş veya çıkışlarını ise önceden bildirmeleri ve gerekli izinleri alması gerekiyor.

- Bakü metrosunda yolcu taşımacılığının durdurulmasına yönelik uygulamanın süresi 28 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldı.

- 21 Kasım-28 Aralık 2020 tarihleri arasında ülke genelinde Cumartesi ve Pazar günlerinde toplu taşıma araçlarının faaliyeti durduruldu.

- 21 Kasım-28 Aralık 2020 tarihleri arasındaki Cumartesi ve Pazar günlerinde ülke genelinde hayati öneme sahip kamu hizmetleri, eczane, market ve fırın hariç diğer tüm alanların faaliyeti durduruldu.

- 21 Kasım 2020 tarihinden itibaren özel karantina rejiminin uygulanacağı süre boyunca, ülke genelinde daha önce olduğu gibi tüm kapalı mekanların yanı sıra artık tüm açık alanlarda da maske kullanımı zorunlu hale getirildi.

- Risk grubu olarak bilinen 65 yaş üstü insanların zaruret olmadıkça evlerini terk etmemeleri; özel sektör ve diger alanlarda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara işçi sayılarının %30'a kadar düşürülmesi ve diğer çalışanlara yönelik ise uzaktan çalışma sisteminin uygulanması tavsiye edilmektedir.