Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
Etnik Market
 Etnik Market haberi 12.01.2021
Bakan Pekcan'dan konteyner sorunuyla ilgili açıklama
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 yılı dış ticaret verilerinin açıklandığı toplantıda, Türkiye'nin üretimi olmayan ve son bir yılda ithalat fiyatı 4 kat yükselerek yerli ihracatçıları zorlayan konteyner konusunda açıklama yaptı

Konteyner fiyatlarının son 1 senede 2 bin dolardan 8 bin dolara çıkması ayrıca fiyat artışıyla birlikte gerekli sayıda konteyner alımının yüksek fiyattan alınmak istenilse dahi zamanında teslim alınabilecek şekilde yapılamaması nedeniye yerli ihracatçılar problem yaşıyor. Bu konudaki sıkıntılar Türkiye İhracatçılar Meclisi aracılığıyla Ticaret Bakanlığı ile de paylaşıldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 yılı dış ticaret verilerinin açıklandığı toplantıda konuyla ilgili açıklamalar yaptı:

“Dünyada konteyner ile ticaretin büyük kısmı Çin ile yapılıyor. Konteyner imalatını da onlar yapıyor. Ben prefabrik imalatı yapan ve uluslararası düzeyde çalışan birkaç firmamızla görüştüm. ‘Siz neden konteyner imalatı yapmıyorsunuz’ diye sordum. Çünkü giden gemi gelmiyor. Dolmayan gemiyi boş göndermek istemiyorlar. Tabii burada konteyner lojistiği yapan firmalar da pandemi şartlarında süreci iyi yönetemediler, esneklik gösteremediler. Her şey normale gidiyormuş gibi statükocu davrandılar. Sadece Türkiye’de değil bütün dünyada konteyner eksikliği doğdu. ‘Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla konteyner, vagon imalatına teşvik verelim’ diye görüştüm. Onlar da aynı fikirdeler. Piyasada bir arz eksikliği var. Bunu tamamlamamız lazım. Konteyner üretmek zor değil. Bizde zaten dünya çapında prefabrik üreten, konteyner üreten firmalar var. Sadece önemli ürünlerin taşınmasıyla ilgili basınç testi, hidrolik testi gibi bazı testlerden geçilmesi gerekiyor. Test laboratuvarları yok. Üretimi yapan, o laboratuvarı da zaten yapar.”

Türkiye’deki tek yerli konteyner üreticisi olan ve bir dönem bu alanda dünyanın en büyük üç şirketinden biri konumuna gelen Med Union, 2010 yılında yaşadığı mali problemler sonucunda kapanmıştı. Şu anda Türkiye'de bu alanda üretim yapan firma bulunmuyor.