Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 NIVEA TÜRKİYE haberi 16.10.2020
Beiersdorf ve Plan International kız çocukları için güçlerini birleştirdi
Beiersdorf, Latin Amerika'daki genç kızların salgın nedeniyle eğitimden uzaklaşmalarının önüne geçmek ve fırsat eşitliği için uluslararası yardım kuruluşu Plan International ile bir proje hayata geçiriyor

Nivea da dâhil olmak üzere dünyanın önde gelen cilt bakım markalarını bünyesinde bulunduran Beiersdorf, pandemiden en çok etkilenen bölgelerden olan Latin Amerika’daki genç kızların salgın nedeniyle eğitimden uzaklaşmalarının önüne geçmek ve fırsat eşitliği için uluslararası yardım kuruluşu Plan International ile bir proje hayata geçiriyor. Proje Beiersdorf’un Covid-19 ile mücadele için başlattığı 50 milyon Euro’luk yardım programının bir parçası olarak 2 yıl boyunca devam edecek.  

Küresel çaptaki salgın, ciddi sağlık sorunlarının yanı sıra ekonomiden eğitime, sosyal hayattan istihdama pek çok olumsuzluğu da beraberinde getirdi. Araştırmalar dünya çapında yaklaşık 767 milyon kız çocuğunun Covid-19 nedeniyle eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kaldığını gösteriyor. Eğitimde cinsiyet eşitliğinin daha kısıtlı olduğu ülkelerde bu durum kız çocuklarının eğitimden kalıcı olarak uzaklaşması, çocuk evlilikleri ve erken yaşta gebelik gibi sonuçlara sebep olabiliyor. Bu sorunun çözümü için Beiersdorf, salgının çok şiddetli yaşandığı Kolombiya, Ekvator ve Brezilya'daki genç kızların desteklenmesi, kızların eğitime erişim imkânlarının güçlendirilmesi ve Covid-19 salgını ve sonrasında toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesine katkıda bulunmak için yardım kuruluşu Plan International ile güçlerini birleştirdi. 

Proje sayesinde, kız çocukları ve genç kadınların yanı sıra Venezüella’daki siyasi krizden kaçan mültecilerin artan cinsel şiddet, ayrımcılık ve istismar tehditleriyle karşı karşıya kaldığı bu ülkelerdeki yaklaşık 20 bin çocuğun, gencin ve ailenin ihtiyaçlarının karşılanması sağlanacak. 

Beiersdorf AG CEO'su Stefan De Loecker projeyle ilgili olarak, salgının etkilerinin ortaya çıkışıyla birlikte hızlı hareket ederek şirket tarihindeki küresel çapta en büyük insani yardım programını başlattıklarını belirtti. De Loecker, “Covid-19 ile mücadelede sadece acil yardım sağlamakla kalmadık desteklerimizi toplumda korunmaya muhtaç savunmasız gruplara odaklayarak uzun vadeli destek çalışmaları hayata geçirdik. Çünkü birçok ülkenin hâlihazırdaki acil sağlık krizinin ötesine geçen sosyoekonomik zorluklarla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bu çalışmayla kız çocuklarının seslerinin duyulmasını sağlamayı, onları korumayı ve eşit haklar kazanmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz” dedi. 

Nivea Beiersdorf Türkiye Genel Müdürü Mustafa Birhan Hazer de pandeminin ortaya çıkmasıyla birlikte Beiersdorf’un pek çok ülkede farklı projelerle salgınla mücadeleye katkı sunduğunu, şimdi de Latin Amerika'da kızların eğitime erişim haklarını güçlendirmek ve cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesine katkıda bulunmak için önemli bir adım attığını belirtti. Hazer sözlerini şöyle sürdürdü: “Yakın zamanda Beiersdorf’un dünya genelinde başlattığı yardım çalışmalarına paralel biz de Nivea Beiersdorf Türkiye olarak büyük fedakârlıklar gösteren sağlık çalışanlarının, yoğun dezenfektan ve maske kullanımından kaynaklı cilt hasarlarını gidermelerine yardımcı olmak istedik. Bu doğrultuda 150 bin Nivea Creme ürününü Lokman Hekim Sağlık Vakfı aracılığıyla sağlık çalışanlarına ulaştırdık. Hemen ardından Watsons ile birlikte bir kampanya başlatarak Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV), koronavirüse yakalanıp hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının çocukları başta olmak üzere, tüm korona kahramanlarının çocuklarının eğitim fırsatını kaybetmemeleri için hayata geçirdiği fona katkı sunduk. Yaşanan bu büyük küresel krizde hepimiz üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz, birlik olursak bu savaşı kazanacağımızı düşünüyoruz ve çalışmalarımızı bu inançla sürdürüyoruz.” 

Plan International Almanya Ulusal Direktörü Maike Roettger de Covid-19 krizinin, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki sayısız genç kız ve genç kadın için büyük bir tehdit olduğunu belirterek, “Bu destek, eğitim fırsatları yaratılması ve cinsiyet eşitliği için önemli bir adım olacaktır. Sağlıklarına, güvenliğine ve esenliğine önem vermeliyiz. Beiersdorf ile birlikte program ülkelerinde bir fark yaratma ve birçok genç kadına ve ailelerine bir gelecek yaratma şansına sahibiz” diyor.

Beiersdorf’un Covid-19 ile mücadele programı
Beiersdorf’un Covid-19 ile mücadele programı için aktardığı 50 milyon Euro'luk yardım programı dört temel unsura dayanıyor: dezenfektan bağışları, ürün bağışları, çalışan bağışları ve kurumsal bağışlar.  

Öncelikle Beiersdorf tarafından dünya çapında 13'ten fazla tesiste etkin bir şekilde tıbbi dezenfektan üretilerek acil ihtiyaç duyulan 20'yi aşkın ülkede öncelikle klinikler, hastaneler, doktor ve hemşirelerle kamu hizmetlerine teslim edildi. Hedeflenen bir milyon litre dezenfektana Haziran ayında ulaşıldı. Diğer acil destek, pandemide ön saflarda görev alıp yoğun maske ve dezenfektan kullanan sağlık çalışanlarına beş milyondan fazla cilt ve el bakımı ürününün dağıtılması oldu. 

Acil ihtiyaçların teminine ek olarak Beiersdorf çalışanları bir yardım kampanyası düzenleyerek bireysel bağışlarını Médecins Sans Frontières ve UNICEF'e ilettiler. Beiersdorf toplanan bağışı ikiye katladı. Ayrıca, kurumun bünyesindeki diğer kuruluşlar, ülkelerde beliren yerel ihtiyaçlara göre salgında acil afet yardımı sağlamak için maddi bağışlarda bulundu. 

Plan International ile başlatılan bu kampanya da, Covid-19'un sosyoekonomik sonuçlarını ele almak için orta ve uzun vadeli destek sağlayarak uzun dönemli etki yaratarak mücadeleyi amaçlıyor.