Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 KOÇTAŞ haberi 4.05.2021
Besinleri daha uzun süre bozulmadan saklayabilmek için öneriler Koçtaş'ta
Koçtaş, evlerinde gıda israfını önlemek isteyenler için en kolay uygulanabilir saklama yöntemleri ile ilgili öneriler sunuyor

Yaşam alanları için tüm ihtiyaçları tek adreste toplayan Koçtaş, besinlerin bozulmasını önlemek isteyenlere kolay uygulanabilir öneriler sunuyor. 

Dondurma yöntemi ile besinlerin uzun süre tazeliğinin koruması için buzdolabının yanı sıra derin donduruculardan da yararlanmak mümkün. Çiğ et, çiğ sebze, süt ve süt ürünleri, meyve ve hatta ekmek gibi farklı besin çeşitlerinin dondurma yöntemi kullanılarak son kullanma tarihleri uzatılabiliyor. Pişirme yöntemi de besinlerin saklama süresinin artırılmasına yardımcı oluyor. Koçtaş uzmanları, düşük sıcaklıkta saklanan pek çok sebzenin öncelikli olarak pişirme yöntemi aşamasından geçirilmesini tavsiye ediyor. 

En çok tercih edilen gıda saklama yöntemleri arasında yer alan konserveleme hem pratik hem de pek çok gıdaya uygulanabilir olmasıyla öne çıkıyor. Besinin bazen çiğ bazen de pişirilmiş olarak konservelere koyulup bekletilmesiyle yapılan bu uygulama, yiyeceğin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı oluyor. Kış aylarında sofraların vazgeçilmezi olan ve bağışıklık sisteminin güçlendirmesine katkı sağlayan turşu da bir tuzlama ve konserve ile saklama yöntemi.  

Kurutma yöntemi ise uzun yıllardır kullanılan güneşte kurutmanın yanı sıra fırın ile de uygulanabiliyor.  Kurutma yöntemi domates, patlıcan, elma, üzüm, kayısı gibi pek çok meyve ve sebzenin, içerisindeki suyun yok olmasını sağlayarak daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Genellikle et ve balıkta kullanılan tütsüleme yöntemi de kurutmada olduğu gibi besinin içerisindeki suyu olabildiğince arındırarak ömürlerini uzatıyor. Ayrıca bu yöntem gıdalara farklı bir koku ve tat da veriyor. Tütsüleme çeşitli zararlı mikroorganizmaları besinden uzak tutuyor ve çoğalmalarını engelliyor.

Besinleri uzun süre koruyacak saklama yöntemlerine https://blog.koctas.com.tr/besinleri-saklama-yontemleri adresinden ulaşılabilir, mutfakta ihtiyaç duyulacak tüm yardımcı ürünler için ise Koçtaş mağazaları, koctas.com.tr ve Koçtaş mobil uygulaması ziyaret edilebilir.