Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 BİM (Ulusal - Discount) haberi 12.02.2020
BİM'den Fas süreciyle ilgili açıklama
Bu sabah uluslararası basına yansıyan ve geniş yankı bulan 'Fas Ticaret Bakanlığı'nın BİM mağazalarını kapatabileceği' konulu haberlerle ilgili BİM İcra Kurulu Üyesi Haluk Dortluoğlu bir açıklama yaptı

İlgili açıklama, birkaç dakika önce Reuters tarafından paylaşıldı. Dortluoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Fas'taki satışlarımız içinde Türkiye'den giden ürünlerin oranı %15. Yüzde 85'i zaten Fas'taki yerel alımla yürüyor. Türkiye'den tedarik oranı gittikçe de düşüyor. Fas'tan yerel alımı ciddi oranda artırdık ve artırmaya da devam edeceğiz. Fas'ta ciddi anlamda istihdam sağlıyoruz. Fas ekonomisinin gelişimine ve Fas halkına daha düşük fiyalarla ürün sunulması konusunda çok büyük katkılarımız var. Operasyonumuzun yüzde 85'i zaten Fas'taki yerel alımla yürüyor. Yerli üretime ve istihdama destek verecek şekilde faaliyetlerimize devam edeceğiz. Operasyonlarımızı etkileyecek bir durum söz konusu değil. BİM'in Fas'ta 500'e yakın mağazası ve 3000'e yakın çalışanı bulunurken; Fas operasyonu BİM'in toplam cirosu içinde %5 pay sahibi. Fas operasyonumuz ciddi istihdam sağlayan, %100 kayıt altında, tüm Fas kanunlarına %100 uyum sağlayan bir kurum. Bütün mevzuata harfiyen uyuyoruz. Ekonomiye ciddi katkı sağladığımızı düşünüyoruz. Zannediyorum Meclis'te Türkiye-Fas ilişkileri ile ilgili görüşme varken yapılan bir açıklama. O nedenle iç politikaya dönük mesaj gibi. Bize yansıyan bir talep yok.

Bu sabahtan itibaren basına yansıyan haberlerde Fas Ticaret Bakanı'nın BİM'in bu ülkedeki mağazalarında sattığı malların en az yarısını ülke içinden tedarik etmemesi halinde mağazaların kapatılabileceği yönünde bilgiler yer alıyordu. İlgili açıklamanın Fas Ticaret Bakanı Moulay Hafid Elalamy tarafından dün Parlementerler Meclisi toplantısında yapıldığı bildirilmişti.

Okuyucularımıza özel not: Gelişme sabah saatlerinde basına yansıdı ancak konuyla ilgili haberi yayınlamadan önce BİM tarafından yapılacak resmi açıklamayı beklediğimizi belirtiriz.