Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 ÇAĞLAYAN SOĞUTMA haberi 13.02.2020
Çağlayan Soğutma yurt dışı ofis ve depo sayısını artırıyor
Çağlayan Soğutma, 16 - 20 Şubat günlerinde perakende dünyasını bir araya getirecek EuroShop Fuarı'na katılacak. Firmanın Yönetim Kurulu Üyesi ve Fabrika Müdürü M. İrfan Ağaçayaklar ile fuarda gerçekleştirecekleri çalışmaları ve dış ticaret hedeflerini konuştuk

Üretimini 55 ülkeye ihraç ederek, dünya çapındaki müşterilerine servis, sütlük, pasta reyonları ile soğuk hava depoları ve soğutma sistemleri sunan Çağlayan Soğutma, 16 - 20 Şubat günleri arasında Almanya Düsseldorf'ta gerçekleştirilecek, dünyanın en büyük perakende ekipmanları ve teknolojileri fuarı EuroShop'a katılacak. Çağlayan Soğutma, ürünlerini 16’ncı salonda B72 numaralı bölümde yer alacak standında tanıtacak.

Firmanızın dış ticarette gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili bilgi verir misiniz? 
2019 yılında, bir önceki seneye göre yüzde 25 oranında bir ciro artışımız oldu. Almanya’da yeni bir şirket kurduk. Orası da yine Çağlayan’ın Avrupa merkez ofisi olacak (Europe Headquarter). 2020 yılı içinde ofis dışında showroom ve depomuz da faaliyete girecek. Avrupa ülkelerine ürünlerimizin satışını bu merkezden gerçekleştireceğiz. 2019 yılında başta ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İsviçre, İsveç, Kanada, Katar, Kenya gibi toplamda 55 ülkeye ihracat yaptık. Ürünlerimizin yüzde 80’ini ihracat, yüzde 20’sini yurt içinde pazarlıyoruz.

EuroShop Fuarı’na kaç defa katıldınız? EuroShop fuarlarının sektörün gelişimi ve global hedefleri adına önemi konusunda neler düşünüyorsunuz?
İlk kez 2014 yılında, daha sonra 2017 yılında katıldık. Bu yıl üçüncü kez katılacağız. EuroShop, Amerika kıtası hariç tüm dünyada olan büyük üreticilerin olduğu tek platform. Böyle büyük bir organizasyonun alternatifi de yok. Dünya genelinde tüm mevcut müşteri ve yeni potansiyel müşterilerimizle buluşma şansı bulduğumuz ve yenilikleri, gelişmeleri tanıttığımız en önemli fuar. Bu fuara çok önem veriyoruz ve çok iyi hazırlandığımızı düşünüyoruz. Ürünlerimizi 2017 yılına göre yüzde 50 daha büyük bir metrekarede tanıtacağız.

EuroShop 2020’de özel olarak öne çıkaracağınız, gündeme aldığınız yenilikler neler?
Bu yıl fuara çevreye daha duyarlı, yüksek enerji tasarrufu sağlayan ürünlerle katılıyoruz. Plug-in olarak çalışan dolaplarımız ağırlıklı olarak R290 (Propan) soğutucu akışkanlı. Transcritical Booster System bir CO2 (R744) merkezi soğutma sistemini de bu fuarda tanıtacağız. Patentini aldığımız ve aMETair sytem adını verdiğimiz özel hava dağılım sistemli açık duvar tipi sütlük ürünümüzün çok ilgi odağı olacağını düşünüyoruz. EEI ( Energy Effiency Index) değeri 5 Kwh/m2 day değerinden küçük ve ürün sıcaklık sınıfına göre dünyada bir ilk olacak. Standart ürünlere göre yüzde 55 enerji tasarrufu sağlıyor. Kapaklı modelinde 0,5 Evaporasyon sıcaklığı ile defrost yapmadan ve raflarda max.2 C ürün sıcaklık farkı ile büyük bir yenilik yaptığımızı söyleyebiliriz.

EuroShop 2020’de gerçekleştireceğiniz çalışmalarla birlikte 2020 sonu için ve uzun vadede dış ticaret hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
2020 yılında başta ABD olmak üzere, 3 farklı şehirde daha ofis ve depo açmayı hedefledik. Bu sene ve bundan sonraki senelerde öncelikli hedefimiz yüksek enerji tasarrufu sağlayan ürünlerimizi geliştirmeyi ve bu ürünleri büyük market zincirlerinde sergilemeyi hedefledik.

Ortakalan