Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
23.02.2021
Çevresel sorunlar, gıda satın almada alışkanlıkları değiştiriyor
Tüketicilerin yüzde 60'ı yiyecek ve içeceklerinin çevre üzerindeki etkisine duyarlılık gösteriyor

Yapılan bir araştırmaya göre, çevresel sorunlarla ilgili endişe, gıdada satın alma alışkanlıklarını etkiliyor. Tüketicilerin yüzde 60’ı, yiyecek ve içeceklerinin çevre üzerindeki etkisine duyarlılık gösteriyor.

Covid-19, fonksiyonel gıda ve içecekler kapsamındaki tüketici talep ve beklentilerini büyük oranda etkiledi. Pandemi nedeniyle tüketiciler, sağlıklı beslenme ile uzun vadeli sağlık arasındaki bağlantının giderek daha fazla farkına varıyor.

Tüketiciler pandemi sonrası “daha sağlıklı” beslenecek
FMCG Gurus tarafından yapılan bir ankette, küresel olarak tüketicilerin yüzde 83’ü, pandemi sonrası daha sağlıklı besleneceklerini belirtti.
 
Çok yönlü fonksiyonel bileşenlerin, daha sağlıklı yiyecek ve içecek ürünlerine yönelik artan tüketici talebine yanıt verirken, gıda üreticilerinin en büyük yardımcısı olduğunu belirten BENEO Pazarlama Direktörü Thomas Schmidt, gıdanın geleceğine yönelik eğilimleri şöyle özetliyor:

“Geleceğin fonksiyonel yiyecek ve içeceklerine yönelik eğilimlerde, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, genel sağlık ve ruh sağlığının önemsenmesi, tüketici gündeminin üst sıralarında yer alıyor. Sindirim ve bağışıklık sağlığı için tüketici taleplerini karşılayabilen, stresin azaltılmasının yanı sıra fiziksel ve zihinsel enerji desteği sunan bileşenlerin hepsini parlak bir gelecek bekliyor. Ayrıca, hareketlilik ve egzersiz fırsatlarının azalmasıyla, sağlıklı konumlandırılmış masum atıştırmalıklar giderek daha fazla talep görüyor.

Çevresel sorunlara ilişkin endişeler artıyor
Covid-19’un bir sonucu olarak çevresel sorunlarla ilgili endişeler de artıyor. Özellikle hava kirliliği gibi çevresel sorunların, solunum problemlerine sebep olma veya hastalıklara karşı bünyeyi daha savunmasız hale getirebilme endişesinden kaynaklanıyor.

BENEO tarafından yaptırılan yeni FMCG Gurus araştırması, çevresel sorunlarla ilgili endişenin satın alma modellerini değiştirdiğine dikkat çekiyor. Tüketicilerin yüzde 60’ı artık yiyecek ve içeceklerin çevre üzerindeki etkisine daha fazla önem veriyor. Doğallığı destekleyen daha temiz ve daha net etiketlere artan ilgi, besinsel faydaları ve sürdürülebilir kaynak kullanımı olan fonksiyonel bileşenler için avantajlı bir durumdur.

“Daha sağlıklı beslenme ve yaşamı destekleyen ürünler aranıyor”
Covid-19, bağışıklık, sindirim sağlığı, kilo yönetimi, kan şekeri yönetimi konularına ışık tuttu. Bunu göz önünde bulundurarak tüketiciler bilinçli olarak daha sağlıklı beslenme ve yaşama amaçlarında kendilerini destekleyebilecek yiyecek ve içecek ürünleri arıyor. Kendini kanıtlanmış bileşenlerle, faydalarını güvenilir bir şekilde anlatabilen ürünler tüketicinin gözünde önem kazanacak. Ayrıca pandemi nedeniyle tüketicilerin daha şeffaf ve etik gıda seçeneklerine sahip olma talebinin artması gıda sektöründe bir baskı oluşturdu.

Sonuçta, gıda ve içecek tedarik zincirinde şeffaflığı artıran teknolojinin büyümekte olduğunu gözlemliyoruz. Bu sadece yiyecek ve içecek markalarını daha etik olmaya teşvik etmekle kalmayacak, aynı zamanda gıda güvenliğinde kilit bir rol oynamaya yardımcı olacaktır.

Bitki bazlı ürünlere talep arttı
Bitki bazlı ürün talebi de Covid-19 ile hızlandı. Semi-vejetaryen, vejetaryen ve vegan yaşam tarzı seçimlerini desteklemek için et, süt ve yumurta ikamesi ürünleri alanında yeni gelişmeler devam etmektedir. Son beş yılda “hayvansal içerik yok” beyanlarına dayalı global yeni ürün lansmanları iki kattan fazla arttı. Ağızda bıraktığı his ve tat, tekrarlanan satışların anahtarıdır.”