Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 SEYİDOĞLU haberi 12.02.2020
Dut pekmezi satışları arttı
Sektörün en büyük dut pekmezi üreticilerinden Seyidoğlu Gıda Genel Müdürü Mehmet Göksu, ''Cumhurbaşkanımızın açıklaması sonrası dut pekmezine karşı aşırı bir talep oluştu. Market zincirleri ve gıda satış noktaları taleplerini iki katına çıkardı. Talebi karşılamak için ek üretim planlaması yaptık'' diye konuştu

Özellikle kış aylarında tüketilen dut pekmezine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrası daha fazla ilgi oluştuğunu ifade eden Seyidoğlu Genel Müdürü Mehmet Göksu, “Faydaları saymakla bitmeyen dut pekmezinin tüketilmesi ve tanıtılması anlamında yapılan açıklamayı çok olumlu bulduk. Özellikle çocukların sağlıklı doğal besinler tüketmesi vücut gelişimleri açısından büyük önem taşıyor. Türkiye’nin tamamından market zincirleri son günlerde dut pekmezi taleplerini artırdı. Planlananın iki katı şatış grafiğine ulaştık. Ek üretim ve tedarik çalışmasıyla talebi karşıladık” ifadelerini kullandı. 

“En kaliteli dut pekmezi Malatya dutlarından üretilir”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrası Erzurum, Adıyaman, Malatya gibi illerden dut pekmezinin kendilerine ait olduğu açıklamaları geldiğini ifade eden Göksu, “Biz firma olarak pekmez üretiminde özellikle Malatya’da üretilen dutları tercih ediyoruz. Malatya’nın dutları aroması ve kalitesiyle en kaliteli dut pekmezlerinin üretiminde kullanılmaktadır. Dut her yörede yetişmektedir fakat en makbulü Malatya’nın hasatıdır” ifadelerini kullandı. 

Dut pekmezinin tarihten günümüze kış aylarında soğuk havalarda hastalıklara karşı korunmak için tüketildiğini ifade eden Göksu, “Aç karna sabahları içilecek bir kaşık dut pekmezi vücut direncini artırmada ve salgın hastalıklara karşı doğal bir korunma yöntemidir” diye konuştu.