Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 ETİ haberi 30.04.2021
Eti Çocuk Tiyatrosu ilk özgün tiyatro oyununu çocuklarla buluşturuyor
21 yıldır çocukları sanatla buluşturan Eti Çocuk Tiyatrosu, ilk özgün oyunu 'Mutluluk Denince Akla' ile dijital kanallar üzerinden çocuklarla buluşacak. Her hafta yeni bir bölümü yayınlanacak olan 12 bölümlük oyunun ana temasını mutluluk için sahip olunması gereken 12 temel bilgi ve değer oluşturuyor

2000 yılından bu yana Edirne’den Hakkari’ye, Lefkoşa’dan Ankara’ya kadar yurt içinde ve yurt dışında onlarca şehri dolaşarak 2,5 milyona yakın çocuğa ücretsiz oyunlarıyla tiyatro sevgisi aşılayan Eti Çocuk Tiyatrosu, 12 bölümden oluşan, ilk özgün oyunu ‘Mutluluk Denince Akla’yı dijital kanallar üzerinden çocuklar ile buluşturuyor.

Mutlu olmak için sahip olunması gereken 12 temel bilgi ve değeri, eğlenceli ve eğitici bir şekilde çocuklara anlatmak üzere pedagog gözetiminde hazırlanan oyun serisi, profesyonel tiyatro sanatçıları tarafından sahnelendi. 15’er dakikalık bölümlerden oluşan ‘Mutluluk Denince Akla’ oyunu, her hafta yeni bir bölümü ile EtiYoutube kanalından ve Blu TV’den yayınlanacak. 

Oyunun hikayesi
Hikayemizin tamamı Özgür'ün rüyasında geçer. Özgür, arkadaşları Deniz, Kerem ve Caner ile gidecekleri piknik için parktaki bankta onları beklerken uyuyakalır. Rüyasında karşısına farklı bir kıyafet içinde, elinde çeşit çeşit eski saatlerle dolu çantası olan «Mutlu Zaman Perisi» çıkar. Mutlu Zaman Perisi, Özgür’e sihirli bir saat hediye eder. Özgür, arkadaşları ile birlikte, her bölümde farklı maceralar yaşayarak mutluluk için gerekli olan on iki temel değeri keşfeder. Görevi ise her gün öğrendiği değeri saat 12’ye kadar sihirli saate söylemektir. Mutlu Zaman Perisi de her bölümde hayatın içinden farklı karakterlere bürünerek Özgür ve arkadaşlarına mutluluk değerlerini keşif yolculuklarında yardım eder. 

Eti eğlendirirken eğitecek
Eğitici olduğu kadar çocuklara eğlenceli anlar yaşatacak olan Mutluluk Denince Akla oyununda karakterler ise şöyle; Özgür, Herkese yardım eden, dürüst ve çalışkan bir karakter. Deniz; Spor yapmayı seven, sevgi dolu ve cesaretli biri. Caner; Teknoloji ve bilim konusunda kendini geliştirmiş, sakin ve çekingen bir karakter. Kerem; Meraklı, haylaz ve kurnaz. Mutlu Zaman Perisi; Fantastik bir karakter olarak zamanın koruyucusudur. Asıl amacı zamanında edinilmesi gereken bilgileri çocuklara öğretmek ve bu farkındalığın oluşması sırasında da her bölümde hayatın içinden farklı karakterlerin kılığına girerek onların yanında olmak, yol, yön bulmalarına yardımcı olmaktır.  

Her bölüm çocuklara yeni değerler katacak
Mutluluk Denince Akla’nın ilk bölümünde yardımlaşma ve paylaşmanın önemi anlatılırken ikinci bölümde çevreyi ve doğayı korumanın önemi aktarılıyorl. Üçüncü bölümde sağlıklı yaşam için hareketli olmanın vurgulanacağı oyunun dördüncü bölümünde geri dönüşüm ve tasarruf, beşinci bölümünde hayvan sevgisi, altıncı bölümünde dostluğun önemi, yedinci bölümde yaratıcılık ve üretkenlik, sekizinci bölümünde içindeki gücü göstermenin insan hayatına katacağı güzellikler anlatılıyor. 

Dokuzuncu bölümünde vazgeçmemenin, üşenmemenin ve ertelememenin eğlenceli bir şekilde çocuklara anlatılacağı Mutluluk Denince Akla oyununun onuncu bölümünde empati, hoşgörü ve adil olmak, on birinci bölümünde başarmak için çalışmak, on ikinci bölümünde ise hayal etmenin gücü işleniyor. 

Künye Bilgisi: Yazan - Yöneten: Ünsal Sicilli
Müzik: Caner Anar
Dekor - Kostüm Tasarım: Evren Savaş
Oynayanlar: Aylin El, Ali Ulvi Gülşen, Dilara Akan Gülşen, Hüseyin Yıldırım, Yasin Akgül