Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
14.02.2020
EuroShop bu hafta başlıyor
Almanya'nın Düsseldorf kentinde Messe Düsseldorf Fuar Alanı'nda 16-20 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek EuroShop, 51'nci kez perakende dünyasını buluşturacak

Dünyanın en önemli perakende meslek fuarı EuroShop, 16-20 Şubat 2020 tarihleri arasında Almanya Düsseldorf'ta 51'inci kez sahne alacak. 2017 yılında gerçekleştirilen EuroShop, 127 bin metrekare net alanda 2 bin 368 katılımcı firma ve dünyanın her yerinden yaklaşık 120 bin ziyaretçi ağırlamıştı. Messe Düsseldorf tarafından yapılan açıklamada bu sene de fuarın hedefinin 60'ın üzerinde ülkeden yaklaşık 2400 katılımcı firma ile 120 binin üzerinde ziyaretçiyi buluşturmak olduğu açıklandı.

8 ana başlık

EuroShop 2020'de yeni eklenen Gıda Teşhir Ekipmanları başlığıyla birlikte toplam 8 ana kategori başlığında firmalar konumlandırıldı. Bu kategori başlıkları; Mağaza Dizayn ve Mağaza Tasarımı (Mimari Teknikler), Görsel Mağazacılık (Teşhir Unsurları), Aydınlatma, Perakende Pazarlaması, Perakende Teknolojileri, Soğutma ve Enerji Yönetimi, Fuarcılık, Tanıtım ve Etkinlik Pazarlaması ve Gıda Teşhir Ekipmanları olarak açıklandı.

Fuar merkezi yenilendi

Messe Düsseldorf yaptığı basın açıklamasında 16-20 Şubat 2020 tarihleri arasında Almanya Düsseldorf'ta perakende dünyasını buluşturacak EuroShop öncesinde fuar alanında yapılan yeni düzenlemelerle ilgili bilgi verdi

Messe Düsseldorf'un yaptığı açıklamada revize çalışmalarının fuarın güney girişi ile 1. salonunun olduğu bölümde yapıldığı bildirildi. Buna göre fuar alanının güney girişi verimliliği ve katılımcıların rahatlığını artıracak şekilde yeniden dizayn edilirken eskiden salon 2 olarak kullanılan hol tamamen salon 1'e dahil edildi ve 158 metre uzunluğunda, 77 metre genişliğinde ve 12 bin metrekare büyüklüğünde, yedi kapıdan erişilebilen dev bir salon 1 oluşturuldu. Yeni eklenen modüler salonla birlikte toplam salon sayısında değişme olmadı ancak böylece eskiden 1 ve 2 olan salonlar tek bir salon olarak salon 1'e dönüştürüldü, sonrasında sıralanan salonlar da buna göre yeniden numaralandırıldı.

Yeni ve önemli diğer bir geliştirme olarak güney girişinden gelen katılımcıların 1. kattaki köprüden Düsseldorf Kongre Merkezi'ne direkt bağlantısının sağlandığı açıklandı. Böylece ana yol güney girişinden konukların izlemek istedikleri bir oturum veya konferansa ulaşırken fuar alanında çok dakika harcayıp programlarını aksatmalarının önüne geçilmiş oldu.

Messe Düsseldorf, konukların rahatlığı ve kendilerine iletilen talepler doğrultusunda gerçekleştirilen yeniliklerin 16-20 Şubat 2020'de EuroShop'ta beğeniye sunulacağını bildirdi.

500'ün üzerinde eğitim forumu

EuroShop 2020 bünyesinde 8 ana başlıkta gerçekleştirilecek eğitim forumları her gün saat 11:00'da başlayacak ve 20'şer dakikalık süreyle saat 16:40'a kadar kesintisiz sürecek. Eğitimlerin ilk 15 dakikasında konunun uzmanı tarafından sunum gerçekleştirilecek ve son 5 dakikalık bölümü de eğitim katılımcılarının uzmana yönelteceği sorulara ayrılacak. Bu seneki eğitim başlıkları Perakende Teknolojileri, Perakendede Çoklu Kanal, Perakendede Enerji Yönetimi, Mağaza Mimarisi ve Dizaynı, Perakendede Pazarlama, Perakendede Format Belirleme ve Müşteri Yapısına Göre Strateji Oluşturma, Fuar ve Etkinlik Yönetimi, Yeni İş Fikirleri - Startuplar olarak açıklandı. Eğitim forumlarında toplam 600 uzman konuşmacı katılımcılarla buluşacak ve 500'ün üzerinde konu işlenecek.

Eğitim forumlarının ayrıntılı programı ve bilgilerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Özel alanlar

EuroShop'ta önceki yıllarda da büyük bilgi ilgiyle takip edilen POPAI özel uygulama alanı bu sene de 1. salonda ziyaretçilerini ağırlayacak. Bu alanda gün boyu özel sergileme alanları ve POPAI Forum ile tüm gün satış noktasında pazarlama teknikleri konusunda ziyaretçilere bilgi aktarılacak.

En yeni perakende BT sistemleri ve çözümlerinin geliştirilmesi için bilgi aktaracak olan Perakende Teknolojisi ve Pazarlama bölümü ise Salon 3'te yer alıyor.

IFES ailesi (Uluslararası Fuar ve Etkinlik Hizmetleri Federasyonu) için bir buluşma noktası olan IFES Global Village, fuarda 4. salonda konumlandırıldı. Bu alanda özellikle perakende alanında kariyer yapmak isteyen öğrenciler ve akademisyenlerin iş dünyası ile bir araya getirilmesi amaçlanıyor. 

Düsseldorf Üniversitesi Tasarım Fakültesi Perakende Tasarımı kursuna salon 5 içinde 665 metrekare alan ayrılmış durumdra. Burada üniversite tarafından perakende uygulamalarının gelecekte sürdürülebilir ve çevreye uyumlu şekilde gelişimiyle ilgili 10 sunum gerçekleştirilecek. 

Salon 9'da konumlandırılan İtalyan Aydınlatma Salonu'nda iç ve dış aydınlatma ile endüstriyel tasarım alanlarından İtalyan şirketlerinin neden bu ölçüde etkin olduğuna dair ipuçları paylaşılıyor olacak.

Salon 12'de konumlandırılan ve tasarımı özel olarak Düsseldorf Peter Behrens Sanat Okulu öğrencilerine yaptırılan EuroShop Designer Village ile geleceğin mağaza tasarımına dair ileri uçtaki örnekler sergilenmesi amaçlanıyor. 

Salon 15'e konumlandırılan ECOpark, perakendede enerji temaları etrafında dönen akıllı çözümler için özel bir alan. Buradaki katılımcılar, yenilenebilir enerjileri içeren daha bağlantılı ve karmaşık bir enerji sisteminin geliştirilmesini sağlayan akıllı, çapraz çıkış konseptlerine odaklanıyor.

Salon 4'teki Yenilik Merkezi ise bu sene Düsseldorf Üniversitesi, Tennagels Medientechnik ve Lavalabs arasındaki üçlü işbirliği ile tasarlandı. Salonda yeni uygulamalar için ziyaretçilere yaratıcı ilhamlar ve duyusal izlenimler sunulması amaçlanıyor

Fuarla ilgili daha ayrıntılı bilgi için

EuroShop'a katılacak ziyaretçiler fuarla ilgili tüm bilgilere önceki yıllarda olduğu gibi EuroShop web sitesinden veya EuroShop'un Apple Store veya Google Play üzerindeki uygulamasını indirerek ulaşabilecek.

Uygulama veya site üzerinden bilgiye ulaşmakta zorlanan veya bu bilgileri basılı döküman olarak sürekli yanında bulundurmak isteyen ancak fuara gelmeden önce baskı almayı unutmuş olan ziyaretçilere ise alandaki bilgi terminallerinden anlık olarak hizmet sağlanacak. Messe Düsseldorf'tan yapılan bilgilendirmede terminallerin fuarın tüm giriş kapılarının yanında ve tüm geçiş alanlarıyla sergi alanlarında kullanıma hazır olacağını duyurdu. Bütün terminallerde ayrıca ziyaretçilerin fuarla ilgili tercih ettikleri bilgiyi basılı olarak alabilmesi için yazıcılar hazır olacak. Ziyaretçiler bu terminallerden katılımcı listesi, yerleşim planı, fuardaki etkinlik ve konferansların bilgileri, ulaşım, güvenlik, teknik hizmetler, yeme içme alanları, ilkyardım, polis ve tuvaletlerin konumu gibi bilgilere ulaşabiliyor ve baskı alabiliyor olacak.

Ortakalan ve Ortakakıl EuroShop'ta

2017 yılında gerçekleştirilen EuroShop'a kendi standı ile katılan ilk Türk sektörel iletişim firması olan Ortakalan, bu sene gerçekleştirilecek fuarda da konuklarını 1'inci salonda 38 nolu bölümde yer alacak kendi standında ağırlayacak. Ortakalan, EuroShop 2020'de Ortakalan.org'un yeni yapısına ve global iletişim trendlerine uygun şekilde djital formatta ve çok daha kapsamlı şekilde ele alınan EuroShop 2020 Türkiye Katılımcıları Rehberi'ni hazırladı.

Konuyla ilgili ayrıntıları okumak için tıklayınız.

Perakendeye yönelik çözüm, ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi, üretilmesi ve küresel pazarlarda yer alması için yurt içi ve yurt dışında çalışmalarını sürdüren sektör odaklı girişim destekleme şirketi Ortakakıl, perakende sektörünün global çaptaki en önemli organizasyonu EuroShop’ta sektör temsilcileriyle bir araya gelecek. Ortakakıl Yönetim Kurulu Üyeleri Babur Akyol, Erdal Tüfekçi, Orhan Ataç, Özer Fırat, Kürşat Vahit Altınpınar ve Muhittin Taylı’nın gerçekleştireceği çalışmalarla Euroshop 2020’de Ortakakıl’ın Avrupa vizyonunun gelişimi yönünde önemli adımlar atılması hedefleniyor.

Konuyla ilgili ayrıntıları okumak için tıklayınız.