Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 ORTAKALAN haberi 29.11.2019
'Gıda perakendesinde djital dönüşüm' konuşuldu
Gıda perakendeciliğinin geleceğine yön verecek konuların başında gelen 'dijital dönüşüm', Ortakakıl Konferansı'nda özel bir oturumda ele alındı

Ulusal ve yerel perakende zincirlerinin temsilcilerini ortak gündemler ve paydalar doğrultusunda bir araya getiren 'Ortakakıl Konferansı', en çok veri akışının olduğu ve veriyi kullanılabilir bilgiye dönüştürme yönünde yatırıma en açık sektörlerin başında gelen gıda perakendeciliğinde dijital dönüşümü mercek altına alan özel bir oturuma sahne oldu. Veri güvenliğinde Türkiye'nin lider firması konumundaki Datacore'un sponsorluğunda gerçekleşen oturumda, Obase Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Alpay ve Admin Bilişim'in Kurucusu Ayşe Işıl, Ortakakıl Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilgi A.Ş. Genel Müdürü Orhan Ataç moderatörlüğünde konuyu ele aldı.

Oturumda 'Z kuşağı olarak bilinen dijital nesilin alışverişçi konumuna gelmesine gıda perakendecileri nasıl hazırlanıyor?', 'Dijital dönüşüm fiziksel perakendeciliği nasıl etkileyecek?', 'Marketler insan kaynağı süreçlerinde dijital dönüşüme hazır mı?', 'Dijital dönüşümün farklı perakende formatlarına sunduğu yeni fırsatlar' başlıkları mercek altına alındı.

Ortakakıl Konferansı'nın gün boyu sunumunu gerçekleştiren ve Market Ekipmanları ile Marketlerde Djital Dönüşüm oturumlarını yöneten Ortakakıl Kurucusu ve Bilgi A.Ş. Genel Müdürü Orhan Ataç, konferans ve oturumlarlarla ilgili şu değerlendirmeleri kaydetti:

"Ortakakıl, sorunları, fırsatları, çözümleri birlikte düşünmek, birlikte masaya yatırmak, birlikte değerlendirmektir. Karşı karşıya değil, yan yana gelmektir. Birlik olmaktır. Ortakakıl’da çözüm bulmak, çözüm ortağı olmaktır.

Dinamik bir sektördeyiz. Yollarımız diğer birçok sektöre göre daha virajlı, daha keskin. Müşterilerimiz de çok kırılgan. Alışveriş davranışları bu sektörde çok daha çabuk değişebiliyor. Tedarik zinciri yönetimini çok iyi yapmak, müşterilerimizi de doğru ürünleri, doğru stok ile doğru sunumlarla buluşturmamız gerekiyor. Söylemesi kolay, uygulaması çok zor değil mi? Bu soruların ortak noktası Doğru işler yapmaktır. Peki doğru işler yapmak için neye ihtiyacımız var. Süreçlerimizi sürekli iyileştirmeli, verimlilik peşinde koşarken, ‘Ortakakıl’ da buluşmalıyız.

Üretim süreçlerinden, tedarik süreçlerine, depolarımızdan marketlerimize, müşterilerimizin evlerine kadar giden ürünlerimizin en verimli şekilde yönetilmesi için ortakakıl ve çözümlere ihtiyacımız var. Sorunlarımıza çözüm üretmek, problemleri çözmek için sektör odaklı yeni iş fikirleri, perakende odaklı yeni girişimler dikkatlice seçildi, onaydan geçti ve ‘Ortakakıl’ da bir araya geldi.

Konferans’ta moderatörlüğünü üstlendiğim Market Ekipmanları Oturumu'nda, Gökçelik YKB Yalçın Aras ve Ahmet Yar YKÜ Ömür Düztaş ile gerçekten keyifli bir sohbet yaptık. Marketlerde olmazsa olmaz raf ve soğutma sistemlerindeki üretim ve hizmet yolculuğu bir kez daha anlatarak yaşattılar. Her iki konuğum da kendi alanlarında üretim süreçleri, kalite, müşterilerin ürün ve hizmet geliştirme süreçlerine katkılarını ve teknolojinin üretim süreçlerinde ki önemli rolleri ile rekabet konuları paylaştılar.
 
Marketlerde Digital Dönüşüm Oturumu'nda konuklarım, Admin Bilişim’in Kurucusu Ayşe Işıl ve Obase YKÜ Haluk Alpay, djital dönüşümde önce istekli olmamız ve yol haritasını oluştururken firmamızdaki iş süreçlerimizi belirlememiz gerektiğini ve tüm yapılan dönüşüm süreçlerinin müşteri talepleri ile eşleştirilmesinin gereği üzerinde durdular. Dönüşümün bir gereklilik olduğundan ve iş süreçlerimizin dijital ortama taşınmasıyla bilgi doğru yorumlarken çabuk erişmek için ortaya çıkan faydanın katkılarından bahsettiler. Dijitalleşmek uzun bir süreç, kararlı, sabırlı olmak zorundayız, Oturumumuz da bilgilendirici ve yol gösterici oldu.
 
Ortakakıl perakende dünyasını bir araya getirmek için bir platform rolü üstlenirken, Sektöre yeni iş fikirleri, firmaların problemlerine çözüm, iş süreçlerine kolaylık sağlamak için yeni girişimcileri, startupları perakende dünyası ile buluşturmaya devam edecek. Konferansta son derece değerli fikirleri uygulamaya geçirmiş, desteğe ihtiyacı olan startup firmalarımız vardı. Startup temsilcileri; "Fikir, Düşünce, Uygulama" salonlarında Ulusal, Discount, Yerel Zincir CEO, tepe yöneticileri ile buluştular ve çok beğenildiler. Bundan sonra ki süreçte geniş bir danışma kurulu ile yeni iş fikirlerini, startupları perakende dünyası ile buluşturmaya, problemlere odaklanmaya ve yeni çözümlerimizi sunmak için 'Ortakakıl'da buluşmaya devam edeceğiz".