Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
28.11.2019
Helal Fuarı yedinci kez kapılarını açtı
7’nci İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo ve 5’inci Helal Zirvesi, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü, İslam Ticareti Geliştirme Merkezi iş birliğinde ve Discover Events organizasyonunda kapılarını açtı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) faaliyetleri kapsamında düzenlenen tek helal fuarı olan “7’nci İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo”, dün (28 Kasım) Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde kapılarını açtı. Açılışını Dünya Helal Zirvesi Konseyi Başkan Yardımcısı Emre Ete’nin yaptığı etkinlik, Tataristan Ticaret Bakanı Taliya Minulina, ICDT Temsilcisi Abdelaziz M. Alami, Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, T.C. Ticaret Bakanı Yardımcısı Sezai Uçarmak, Uluslararası İslami Fıkıh Akademisi Temsilcisi Dr. İsmail Cebeci ve Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Vaizi Mustafa Sadıkoğlu’nun konuşmaları başladı.

1 Aralık Pazar gününe kadar sürecek olan etkinlik, yerli-yabancı firmalar, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 400 e yakın katılımcıya ev sahipliği yapıyor. 40 bine yakın ziyaretçiyi, 14 bin metrekarelik sergi alanı içerisinde ağırlamaya hazırlanan “7’nci İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo” ve 5’inci Helal Zirvesi, helal ekonomisinin küresel pazarı şekillendirme hedefinde önemli de bir adım olacak.

Sergi alanları, profesyonel alım heyetleri eşliğinde B2B programları, çalıştaylar, yarışmalar ve birçok etkinlik ile bir fuardan çok daha fazlası olan 7’nci İİT Helal Fuarı ve 5’inci Dünya Helal Zirvesi açılışında konuşan Dünya Helal Zirvesi Konseyi Başkan Yardımcısı Emre Ete: “Dünya genelinde Müslüman nüfus hızla artıyor. Bununla doğru orantılı olarak tüketim ihtiyaçları da artış gösteriyor. 4 trilyon Doları aşkın bir piyasayı şekillendiren helal gıda, İslami finans, helal turizm, muhafazakâr moda, helal kozmetik ve ilgili diğer sektörlerden ne yazık ki Türkiye ve birkaç Müslüman ülke, diğer dünya ülkelerine kıyasla çok daha az pay alıyor. Her yıl katlanarak büyüyen bu pazar ile ilgili farkındalık oluşturmak ve ticari potansiyelimizi artırmak için düzenlenen 7’nci İİT Helal Fuarında, ilgili tüm sektörler bir araya gelerek dünya genelinde getirilen satın alıcılar ile profesyonel bir B2B platformunda buluşuyor. Ayrıca Uluslararası İslami Asçılar Kupası vesilesi ile yerli ve yabancı şeflerin katılımı, eş zamanlı aynı mekânda gerçekleşen Dünya Helal Zirvesine katılan delegelerin yatırımcı olarak fuar ziyareti şirketler için önemli bir ticari platform oluşturuyor. Katılımcılarımızın taleplerine göre satın almacı profillerini belirlediğimiz organizasyon, ayrıca ülkemizin ve markaların tanıtımına önemli katkı sağlıyor” dedi.

Helal Zirvesi’nin bu yılki teması: Tüm nesiller için helal: Ailenin ve gençliğin önemi  
5’inci Dünya Helal Zirvesi’nde bu yıl da 100’e yakın yerli-yabancı konuşmacı helal sertifikalandırma ve diğer helal sektör konularında sunumlar gerçekleştirecek. Sektörün önemli isimleri Dünya Helal Zirvesi’nde, ortak helal standartlarının önemi, mevcut dünya helal pazarının karşılaştığı zorluklar, fırsatlar ve olası çözümler, İslam ekonomisinde yeni trendler ve helal yaşam tarzı gibi pek çok konuları değerlendirmek üzere İstanbul’da bir araya gelecek.