Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
26.03.2020
Kamu bankalarının kredi desteklerine başvurular bugün başlıyor
Personelini korumak şartıyla cirosu 25 milyon liraya kadar olan şirketlerin 10 milyon, cirosu 25-125 milyon lira arasındaki şirketlerin 25 milyon, cirosu 125 milyon liranın üzerindeki firmaların 100 milyon liraya kadar krediyi 6 ay geri ödemesiz kullanabileceği açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, resmi Twitter hesabından salgından olumsuz etkilenen başta KOBİ'ler olmak üzere kurumsal ve ticari ölçekteki tüm firmaların işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kamu bankaları ve katılım finans kurumları tarafından 'İş'e Devam Kredi Desteği'nin hayata geçirildiğini açıkladı.

Bakan Albayrak yaptığı paylaşımda, "Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında kamu bankalarımız ve katılım finans kuruluşlarımızla tüm sektörlerimiz, tüm firmalarımız için 'İş’e Devam Desteği' başlatıyoruz. Hazine destekli KGF kefaleti sağlanan bu destek için şartımız istihdamın korunması olacak. #BirlikteBaşaracağız" ifadelerini kulladı.

Üç kamu bankası tarafından yapılan ortak açıklamada, söz konusu destek için herhangi bir sektör ayrımı gözetilmeksizin salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen tüm firmaların 26 Mart'tan (Bugün) itibaren başvuruda bulunabileceği belirtildi.

Açıklamaya göre kredi desteğini kullanacak firmaların, 2020 yılı Şubat ayı sonu itibarıyla kayıtlı çalışan sayılarında azaltma yapmamaları ön koşulu bulunuyor.

Ayrıca teminat eksiği bulunan firmalar krediye erişim için Hazine Destekli KGF kefaleti de sağlayabilecek. Kredi desteği; 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve yıllık %7.5 faiz oranı ile yapılacak.

Kredilerin üst limiti, cirosu 25 milyon liraya kadar olan şirketler için 10 milyon lira olacak. Cirosu 25-125 milyon lira arasındaki şirketler 25 milyon liraya, cirosu 125 milyon liranın üzerindeki firmalar ise 100 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek.