Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 KOPAŞ KOZMETİK haberi 12.09.2019
Kopaş Kozmetik yurt dışı satış ve pazarlama ağını büyütüyor
Bölgesel ve global Türk markaları yaratma vizyonu doğrultusunda yurt dışı satış ve pazarlama ağını büyüten Kopaş Kozmetik'in CEO & Genel Müdürü Onur Özyurt, 2019-2021 dönemi için yıllık ortalama ciro artış hedeflerini yüzde 40 olarak belirlediklerini söyledi

Sohbetimize geçtiğimiz günlerde Myanmar ve Vietnam’da gerçekleştirdiğiniz Dalin lansmanıyla başlamak istiyorum. Genişleyen Güneydoğu Asya pazarındaki operasyonlarınız ve bu bölgedeki hedef pazar payınızdan bahsedebilir misiniz?
Bölgesel ve global Türk markaları yaratma vizyonu doğrultusunda yurt dışı satış ve pazarlama ağını büyütüyoruz. Güneydoğu Asya’daki ilk pazarımız olan Malezya’nın ardından Vietnam ve Myanmar’a da Dalin markamızla giriş yaparak raflarda yerimizi aldık. Kopaş Kozmetik olarak bölgede halen Malezya ve Singapur’da Kurulu iki ayrı temsilcilik ile faaliyet gösteriyoruz.

Toplam nüfusu 150 milyona ulaşan ve hızla artan alım gücüne paralel olarak önemli bir tüketici kitlesine sahip bu iki ülkeye 3 farklı şehirde 3 hafta süren Dalin lansman toplantıları ile güçlü bir giriş yaptık. Stratejik büyüme alanı olarak belirlediğimiz Güneydoğu Asya pazarlarında Dalin markalı ürünlerimizi tüketicilerle perakendenin her kanalında buluştururken, Turquality programı kapsamındaki markamızı 360 derece pazarlama aktiviteleri ile destekliyoruz. Ürünlerimizi Myanmarlı ve Vietnamlı annelere her noktada tanıtmaya devam edeceğiz.

Kopaş Kozmetik’in dış pazarlardaki başarısı, ürün kalitesinin yanı sıra pazarlama desteği ve ikon gücünü de bu pazarlara taşımasından kaynaklanıyor. Malezya’da olduğu gibi Myanmar ve Vietnam’da da bebek bakım ürünleri pazarının yüzde 15’ini hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde Güneydoğu Asya’da Kamboçya, Singapur ve Filipinler pazarlarına da hızla açılacağız.

Peki, genel olarak yurt dışı satış ve pazarlama ağınızdan konuşacak olursak, hâlihazırda kaç ülkede varsınız? Açılmayı planladığınız pazarlar ve bu alandaki hedefleriniz neler?
Halen Avrupa’dan Afrika ve Asya’ya uzanan geniş bir coğrafyada 30’un üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz ve söz konusu pazarlarda önemli global markalarla rekabet ediyoruz. Hâlihazırda, Romanya, Azerbaycan, Malezya ve Singapur’da kurulu olmak üzere 4 bölgesel ofisimiz ile ihracat operasyonlarımızın etkin koordinasyonu sağlıyoruz. Romanya’da 2001 yılında kurduğumuz bağlı ortaklığımızda 35 kişi istihdam ediyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz her ülkede hedefimiz ilgili kategoride pazar payı açısından ikinci ya da üçüncü oyuncu olmaktır. Pazarlama çalışmalarımızı bu doğrultuda planlıyoruz.

2019 yılını nasıl geçiriyorsunuz? Firmanız ve sektörünüz açısından değerlendirebilir misiniz?
2019 yılı tüketicilerin nispeten temkinli davrandıkları ve bu doğrultuda tüketim harcamalarının bir miktar yavaşladığı bir seyir izliyor. Buna karşın bizim faaliyet göstermekte olduğumuz kategorilerde geçen yıla oranla hem adet hem de ciro bazında sınırlı da olsa büyümeler olduğunu görüyoruz. Kopaş Kozmetik olarak ise konsolide ciromuzu geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40 oranında artırmış durumdayız ve genel olarak pozitif bir yıl geçirdiğimizi söyleyebiliriz.

Üretim kapasiteniz ve ürün çeşitliliğiniz hakkında bilgi verebilir misiniz? 
Bebek bakımı, kişisel bakım ve ev bakımı kategorilerinde 10 markayla faaliyet gösteren Kopaş Kozmetik, bebek bakım ve ağda ürünlerinde Türkiye’nin bir numaralı markası olarak öne çıkıyor. 24 bin metrekarelik üretim tesisinde 500 çalışanımızla faaliyet gösteriyoruz. Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Kopaş Kozmetik her yaştan ve her kesimden tüketiciye hitap eden ürünler sunuyor. Kopaş Kozmetik’in Dalin markası yıllardır anne ve bebeklerin bir numaralı tercihi. Ağda ve tüy dökücüler markası Sesu ise Türkiye’de en çok satan ağda markası. Foot Doctor, XO, Alix Natura da yine tüketicilerce beğenilen ve tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Kuruluşundan bu yana sektöründe hızlı bir büyüme gerçekleştiren Kopaş Kozmetik’in kilometre taşlarına bakıldığında, firmamız 1983 yılında tüketicilere Dalin markasını sundu, 1994 yılında profesyonel saç bakım ürünleri kategorisinde faaliyete geçti, 1995’de Voila markasının distribütörlüğünü üstlendi, 1997’de Alix Avien markası ile renkli kozmetik kategorisine girdi. 2000’li yıllarda yeni bir atılım dönemine giren Kopaş Kozmetik, 2001 yılında Romanya bağlı ortaklığını faaliyete geçirdi, 2004’te Sesu markasını satın aldı, 2005’te parfüm ve deodorant markası XO’nun lansmanını gerçekleştirdi, 2008’de Dr. Beckmann ürünlerinin Türkiye ve Romanya’da dağıtımına başladı. 2012 yılında Alix Natura saç boyası markasının lansmanını yapan Kopaş Kozmetik, 2015’de Dalin ve Sesu markalarını yeniledi, 2016’da Humana ürünlerinin Türkiye distribütörlüğünü üstlendi, 2017’de İspanya’nın lider saç bakım markası Montibello’yu Türkiye’ye getirdi.  Kopaş Kozmetik, 2018 yılında bebek bezi kategorisinde Japonya’nın önde gelen bebek bezi markalarından GOO.N’u Türkiye’de tüketicilerin beğenisine sundu. Stratejik iş planımız doğrultusunda global olarak üç ana coğrafyada Dalin, Sesu ve XO markalarını bölgesel oyunculara dönüştürmeyi hedefliyoruz.

Kendi markalarınızın dışında, ülkemizde dağıtımını yaptığınız global markalardan da konuşabilir miyiz?
Kendi markalarımızın yanı sıra Kopaş Kozmetik olarak kendi alanında yenilikçi ve lider pek çok yerli, yabancı markanın da münhasır Türkiye distribütörlüğünü üstleniyoruz. Hizmet verdiğimiz markalar arasında temizlik ürünleri kategorisinde Almanya menşeli Dr. Beckmann, bebek gıdası ve çay kategorisinde yine Almanya menşeili Humana, bebek bezi kategorisinde ise Japonya’nın önde gelen bebek bezi markası GOON yer alıyor. 

2019 yılı büyüme hedefleriniz neler? Yılı nasıl kapatacağınızı düşünüyorsunuz?
Kopaş Kozmetik olarak 2016-2018 yıllarını kapsayan dönemde yıllık ortalama yüzde 27 ciro artış oranıyla büyüdük. 2019-2021 dönemi için ise yıllık ortalama ciro artış hedefimizi yüzde 40 olarak tespit etmiş bulunmaktayız. 2019 yılında Kopaş Kozmetik’in iç piyasa cirosunu TL bazında yüzde 20, ihracat cirosunu ise yabancı para cinsinden yüzde 125 artırmayı hedefliyoruz. 

Ortakalan / Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU