Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 LEAD NETWORK TÜRKİYE haberi 14.01.2020
LEAD Network, Bekir Ağırdır'ı ağırladı
Bekir Ağırdır, LEAD Network Türkiye'nin düzenlediği 2020'nin ilk kahvaltı buluşmasında toplumsal dönüşümde kadının rolü ile ilgili önemli bilgiler paylaştı

Perakende ve tüketici ürünleri sektörlerinde çalışan kadın liderleri destekleyen, üst düzey kadın yöneticilerin sayılarını artırmayı ve gelişimlerine katkıda bulunmayı misyon edinen LEAD Network; geçtiğimiz günlerde Colgate-Palmolive ev sahipliğinde, KONDA Araştırma ve Danışmanlık Genel Müdürü Bekir Ağırdır’ı ağırladı. 

Bekir Ağırdır, “Kadın meselesi kadınların eşitlik ve adalet talebidir ve bu nedenle elbette onların yanındayım. Ama aynı zamanda toplumsal dönüşümün önündeki zihni ve ruhi eşiklerin de beslendiği meseledir. Toplumun bir arada yaşama kültürü ve arzusunun güçlendirilmesi, hukukun üstünlüğüne inancın yükselmesi, toplumsal barış, huzur ve toleransın artması için de kadınların güçlü biçimde hayata dâhil olması gerekir. Ve bu mesele siyasetçilerden öte hepimizin mücadelesi ve müdahalesi olmadan başarılamaz” dedi. 

Ağırdır, kadın meselesinin yalnızca kadınlara, bir kültüre, bir bölgelere Türkiye’ye, Türklüğe, Müslümanlığa dair mesele olmadığını bunun evrensel bir sorun olduğunu belirtti. “Son 200 yıl kalkınma ve modernleşme ile boğuşmakla geçti” diye ekledi ve dörtte bir hanenin eksik geliri olduğunu, gençlerin yine dörtte bir oranında aile harçlığı ile geçindiğinin altını çizdi. 

Çalışan kadınların oranın hala sadece yüzde 17, çalışmayan kadının oranının (evde oturan/emekli/işsiz) yüzde 76 olduğunu belirten Ağırdır, beyaz yakalı çalışan kadın oranının ise sadece yüzde 8 olduğunu paylaştı.

Toplumu dönüştürmek için kadın meselesini çözmek ve bu meselenin ürettiği zihni ve ruhi engelleri aşmak gerektiğini söyleyen Ağırdır, “Çağ dönüşümü yaşanıyor, 50 yıl sonra egemenliği kadınlar alacaklar. Buradan kadın aklı, kadın yüreği, kadın önderliğiyle çıkarız” diye ekledi. 

Herkes gülümseyebileceği bir geleceği hak eder felsefesini benimseyen Colgate - Palmolive Türkiye Genel Müdürü Rauf Gürbüz, temel odak noktalarının insan; Colgate -Palmolive’in ana ilkelerinin değer verme, global takım çalışması ve sürekli gelişim olduğunu belirtti. Rauf, Colgate - Palmolive’in New York’ta 19’uncu yüzyılın başında kurulan küçük sabun ve mum işletmesinin, 200 yıl içinde dünya çapında milyonlarca insana hizmet veren global bir şirket hâline geldiğini anlattı. “Colgate - Palmolive, bugün yüzde 66’sı kadın olan yüzlerce çalışanı ile faaliyetlerine devam etmektedir ve herkesin gülümseyebileceği bir geleceği inşa etmek için çalışmaya, değer yaratmaya devam ediyor” dedi. 

Yönetim kurulunda da kadın erkek eşitliğini gözettiklerini belirten Rauf, merkez ofiste yüzde 75, beyaz yakalı yüzde 66 ve lider ekipte yüzde 68 oranında kadın çalışanları ile ortalamanın çok üstünde olduğunun altını çizdi.