Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 LEAD NETWORK TÜRKİYE haberi 9.06.2021
LEAD TO LEAD Mentorluk Programı 4'üncü dönemi başlıyor
LEAD Network Türkiye'nin perakende ve tüketim ürünleri sektöründeki yetenekli kadın işgücünü daha üst pozisyonlara taşımak amacıyla hazırladığı LEAD TO LEAD Mentorluk Programı'nın 4'üncü dönemi başladı

Program çerçevesinde, sektörün önemli üst düzey kadın ve erkek deneyimli yöneticileri, sektörün gelecek vadeden yetenekli kadın yöneticilerinin kişisel ve kariyer gelişimine destek olmaya devam ediyor.

2020 yılında programın üçüncüsünü hayata geçiren LEAD Network Türkiye Başkanı Aysun Zaman: ‘’3’üncü dönem programında, tüm mentilere, programın profesyonel gelişim partneri Management Centre Türkiye ile 4 modülden oluşan ‘LeadFit, Strateji Odağı, Çevik Yönetimde Kadın Liderler, Bilinçdışı Önyargılarımızı Kırmak’ başlıklı gelişim programı sunduk. Ayrıca mentilerin arasında network oluşturma gayesiyle ‘kızkardeşlik’ kavramını geliştirme adına etkinlikler düzenledik. Pandemi dönemi nedeni ile dijital platformlarda gerçekleşen eğitimlerden çok etkin, verimli sonuçlar aldık. Tüm bu yeniliklerin katkıları ve 3’üncü dönem mentilerimizden aldığımız olumlu geribildirimlerin bizlere verdiği motivasyonla 4’üncü dönem için hazırlıklarımızı tamamladık. Mayıs ayında lansmanı yapılan yapılan 4’üncü dönem programında ise 52 mentor – menti birbirleri ile eşleşti. 4’üncü dönem lansmanı sırasında önceki dönem mentilerimizin terfi edenler, sorumluluk alanı genişleyenler, hep ertelediği kitabı yazanlar ve global bir sorumluluk alarak ülke değiştirme kararı alanlar olduğunu biliyorum. Bu hikayelere şahit olmak çok keyifli sektörümüzde birbirinden kıymetli isimlerden oluşan mentorlerimizle 4’üncü döneminde çok verimli geçeceğine inanıyor; bu vesileyle bilgi ve tecrübelerini bizimle paylaşan mentorlerimize teşekkür ediyor; yeni dönem mentilerimize de başarılar diliyorum” diyerek konuyla ilgili olarak bilgilendirdi.

İş dünyasında yaşanan rekabet, küreselleşme ve Covid-19 nedeniyle piyasalarda yaşanan belirsizlikler, günümüzün önde gelen kuruluşlarının karşılaştığı başlıca problemler arasında yer aldığını ileten, yüksek bir rekabet ve belirsizlikle başa çıkabilmek hem bireylerin hem de kuruluşların sürdürülebilir bir büyüme yakalayabilmeleri için liderlik, yaratıcılık ve yerinde problem çözme yetkinliklerini geliştirmelerinin bariyerleri aşma adına çok değerli olduğunun altını çizen Zaman, bu gaye ile Mart ayında başlayan ‘LEAD Network Türkiye Mini MBA’ programı ile de ilgili bilgi verdi. Koç Üniversitesi iş birliği ‘LEAD Network Türkiye’ üyelerine özel bir içerik hazırlandığını, programda LEAD Network kurumsal ve bireysel üyelerinden olmak üzere toplam 20 katılımcının yer aldığını ifade eden Zaman, “Umuyoruz ki bu programdan faydalanabilecek olan LEAD Network üyelerimiz, değişime kolaylıkla uyum sağlayabilen, iletişim, stratejik düşünce ve liderlik becerilerini daha hızlı geliştiren bireyler olarak kariyer ve özel hayatlarında karşılarına çıkan engelleri daha rahat yok edebilecekler. Hayata geçirmekten büyük heyecan duyduğumuz ‘LEAD Network Türkiye Mini MBA’ programının, katkısı yüksek bir proje olmasını dileriz” diyerek projeye duyduğu inancı dile getirdi.

LEAD Network Türkiye gerek Mini MBA programı gerekse LEAD TO LEAD® programının yeni dönemiyle de etkin bir şekilde üyelerinin gelişim yolculuklarına destek olmaya devam edecek.