Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
24.03.2020
Marketlerin çalışmasıyla ilgili yeni kurallar açıklandı
İçişleri Bakanlığı bu gece bir genelge yayınladı. Buna göre market zincirlerinin satış alanının 10'da birinden fazla müşteriyi aynı anda mağazadan içeri alması yasaklandı

İçişleri Bakanlığı,  81 İl Valiliğine Koronavirüs  (Kovıd-19) salgını ile mücadele kapsamında ek bir genelge daha gönderdi. Genelgeyle marketlerin  çalışma saati ve marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısı düzenlendi. Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak. Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekecek.

Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek. İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri alacak. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak. Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacaklar, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacak.

Çalışma saatleriyle ilgili düzenleme
Genelgede çalışma saatleriyle ilgili madde şu şekilde açıklandı:
"İl/ilçelerde tüm marketler 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet verecek". Bu kararla 24 saat konseptinde olan benzin istasyonu marketlerinin ve yoğunluk nedeniyle son günlerde mesai saatini uzatan marketlerin de 21:00 itibariyle mağazalarını kapatması kesinleşti.

Ortakalan bilgi notu
- Konuyla ilgili meslek kuruluşlarının yetkilileri ile temas kurduk, değerlendirme ve bilgilendirmelerin yazılı olarak kamuoyu ile paylaşılacağı bilgisini aldık. Bu konuyla ilgili açıklşamaları güncel olarak okuyucu ve takipçilerimizle paylaşacağız.