Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
7.04.2021
Merkez Bankası Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu'nu yayınladı
Mart ayı enflasyonuna ilişkin raporunu yayımlayan Merkez Bankası, ''Gıda enflasyonu taze meyve ve sebze fiyatları öncülüğünde bir önceki aya kıyasla yavaşlarken, işlenmiş gıda enflasyonundaki güçlü artış eğilimi bir miktar hız kesmekle birlikte devam etmiştir'' vurgusu yaptı

Merkez Bankası, Mart 2021 Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu yayınladı. Tüketici fiyatlarının Mart ayında yüzde 1,08 oranında arttığı, yıllık enflasyonun 0,58 puan yükselişle yüzde 16,19 olduğu belirtilen raporda, dikkat çeken değerlendirmeler yer aldı.
 
“Enflasyondaki yükseliş enerji, hizmet ve temel mallardan kaynaklanırken, gıda grubunda enflasyon gerilemiştir. Gıda enflasyonu taze meyve ve sebze fiyatları öncülüğünde bir önceki aya kıyasla yavaşlarken, işlenmiş gıda enflasyonundaki güçlü artış eğilimi bir miktar hız kesmekle birlikte devam etmiştir.

“Üretici fiyatlarında yükseliş eğilimi sürdü”
Uluslararası petrol fiyatlarındaki artış eğilimine rağmen eşel mobil uygulaması enflasyonu sınırlamaya devam etmiştir. Bu doğrultuda, enerji fiyatları yatay bir seyir izlese de grup yıllık enflasyonu baz etkisiyle belirgin şekilde yükselmiştir. Hizmet enflasyonu kontrollü normalleşme sürecinin bazı alt kalemler üzerindeki yukarı yönlü etkisi ve özel iletişim vergisindeki artışın gecikmeli yansımalarına bağlı olarak artış kaydetmiştir. Temel mal enflasyonunda ise dayanıklı tüketim malları dışındaki sektörlerdeki gelişmelerle yukarı yönlü seyir korunmuştur. Üretici fiyatları başta petrol ve endüstriyel metaller olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarındaki yükseliş, Türk lirasında yakın dönemdeki görünüm ve bazı ürünlerde süregelen arz sıkıntılarının etkisiyle güçlü bir artış kaydederek yükseliş eğilimini sürdürmüştür. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonları artarken, eğilimleri bir miktar gerilese de yüksek seviyesini korumuştur.

Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, bir önceki aya göre enerji, hizmet ve temel mal gruplarının katkıları sırasıyla 0,38, 0,21 ve 0,17 puan artmış, gıda ve alkol-tütün-altın gruplarının katkıları ise 0,15 ve 0,03 puan azalmıştır.

Bu dönemde, enflasyon eğilimi temel mal ve işlenmiş gıda gruplarında yavaşlarken, hizmet grubunda yükselmiştir.”

Gıda enflasyonundaki gerileme nereden kaynaklandı
Gıda ve alkolsüz içecek fiyatlarının Mart ayında yüzde 1,13 oranında arttığına, grup yıllık enflasyonunun 0,96 puan azalarak yüzde 17,44 olduğuna dikkat çeken Merkez Bankası, gıda enflasyonuna ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı

“Bu gelişmede yıllık enflasyonu yüzde 14,98’e gerileyen işlenmemiş gıda grubu etkili olurken, işlenmiş gıda grubunda yıllık enflasyon sınırlı bir oranda da olsa yükselişini sürdürmüş ve yüzde 19,87 düzeyinde gerçekleşmiştir. İşlenmemiş gıda grubunda mevsimsellikten arındırılmış veriler, taze meyve-sebze fiyatlarında meyve grubu kaynaklı olarak aylık bazda gerilemeye, diğer işlenmemiş gıda grubunda ise bir miktar yükselişe işaret etmiştir. Bu dönemde, diğer işlenmemiş gıda grubunda tavuk eti fiyatlarındaki artışın oldukça hızlandığı (yüzde 9,79), son iki aydır kırmızı et fiyatlarında gözlenen belirgin yükselişin ise bir miktar hız kestiği (yüzde 1,46) gözlenmiştir. Mart ayında işlenmiş gıda fiyatları aylık bazda yüzde 0,95 ile kısmen yavaşlamış; uluslararası emtia fiyatlarındaki gelişmelerin etkisinin gözlendiği katı-sıvı yağlardaki artışlar hız kesmekle beraber devam etmiştir. Şeker fiyatlarındaki artışa istinaden şekerleme, çikolata gibi ürünlerde görülen fiyat artışları dikkat çekmiştir. Bu gelişmelerle, taze meyve-sebze dışı gıda grubu yıllık enflasyonu bir önceki aya göre sınırlı bir düşüş kaydederek yüzde 19,91’e gerilemiştir.”