Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 MEVSİM AVM (İzmir) haberi 8.06.2021
Mevsim Marketler Zinciri 7'nci mağazasını açıyor
Mevsim Marketler Zinciri, satın alma yoluyla bünyesine kattığı yeni şubesiyle yatırımlarına devam ediyor

İzmir'in köklü yerel perakende markası Mevsim Marketler Zinciri, yeni mağazasını Buca Gediz'de açıyor. Satın alma yöntemiyle Mevsim'e katılan mağaza 600 metrekare satış alanına sahip. Bu şubesinde 20 kişilik daha istihdam yaratacak olan Mevsim Marketler Zinciri, toplamda 7 mağazaya ulaştı.

Mevsim Marketler Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Vahdet Sarıkaya, yeni yatırım ve yılın ilk yarısına dair Ortakalan'a şu değerlendirmelerde bulundu:

''Mağazamızı PERDER bünyesindeki bir arkadaşımızdan aldık. Yerel bir mağazanın yine PERDER camiası içinde kalmış olması bizim için önemli. Mağaza işlemeye devam ediyor ancak bir yandan da bizim kendi konseptimize uygun hale getireceğiz, özellikle ekipman tarafında bazı yenilemeler yapacağız. Resmi açılış zannediyorum Temmuz'un ilk haftası olur.

İzmir perakendesinde ilk yarıyı değerlendirdiğimizde zaten genel anlamda gıda perakendeciliği adına avantajları olan bir dönem geçiriyoruz. Ancak İzmir'de zor dönem şimdi başladı. EDT pazarının açılmasıyla zaten bunalan İzmir halkının evde yemek yeme ya da parasını eve harcama isteği azalacaktır. Bizim adımıza son dönemde dikkat çeken gelişme ise meyve sebzede sağladığımız büyük satış artışı oldu. İzmir'in bir özelliği de burada halkın diğer büyük kentlerden çok daha fazla pazara düşkün olmasıdır ancak pandemi şartlarında pazardan yerel markete bir geçiş oldu. Sanırım fiyatların aynı hatta bazı ürünlerde daha ucuz, tazeliğin de aynı seviyede olduğunu gördüler ve pazara gidip o keşmekeş içinde sağlık riski almanın da saçma olduğunu anladılar. Bu çerçevede önemli bir başarı yakaladığımız sebze meyvede ürün ve hizmet kalitesini korumak ve fire oranlarını makul seviyede tutmak adına yoğun çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca geçtiğimiz yılın özel şartlarında başarılı bir giriş yaptığımız e-ticaret kanalımızın da bu yılın ilk yarısı itibariyle aynı başarıyı sürdürdüğünü gördük. Yılın ikinci yarısı adına sektörel tahminde bulunmak için erken, bunun için yaz sonunda pandemi şartlarının hangi noktada olacağını görmek gerekli.

Genel anlamda perakende gündemiyle ilgili ise çok kesin bir değerlendirmede bulunmak zor. Medyada her gün marketlerle ilgili yeni bir gündem ortaya atılıyor ancak buna alıştık. Asıl olarak hem sektör hem vatandaş adına önemli olan temel gıda ürünlerinde KDV nin düşürülmesi ise pek gündeme gelmiyor. Dileriz perakende adına yılın ikinci yarısında sektörün beklediği konular gündemde olur."

Ortakalan