Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 RAFSO haberi 26.03.2020
Rafyap ve Rafso: Önlemlerimizi aldık, işimizin başındayız
Kırtasiye, market, mağaza ve depo raf ekipmanları sektörünün önde gelen firmalarından Rafyap ve Rafso, tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgınına rağmen üretimi sürdürüyor. Rafyap ve Rafso yetkilileriyle bu dönemdeki çalışmalarını ve dış ticaret hedeflerini konuştuk

Koronavirüs ile ilgili gelişmeler firmanızı ne yönde etkiledi? Çalışanlarınızın sağlığını korumak ve salgınla toplumsal mücadeleye destek olmak adına neler yapıyorsunuz?
Koronavirüsle ilgili her gün yeni haberlere uyanıyoruz. Dolar, altın, döviz kuru, petrol fiyatları sürekli değişiyor. Dolayısıyla bizlere bir yandan koronavirüs, bir yandan döviz kurları zarar veriyor. Tüm dünya vatandaşları olarak hem sevdiklerimizi kaybediyoruz hem ekonomik olarak zarara uğruyoruz. Tüm dünyanın içinde bulunduğu bu durum dolayısıyla üzgünüz elbette. Ancak işimize devam ediyoruz. Fabrikamızda üretim devam ediyor. Devletin vereceği bir karar olmazsa -sokağa çıkma yasağı gibi-, aldığımız önlemlerle işimize devam edeceğiz. Çalışanlarımızın sağlığını korumak ve salgınla toplumsal mücadeleye destek olmak adına bu dönemde biz de çeşitli uygulamalar gerçekleştiriyoruz elbette. Fabrikamızın birçok noktasına dezenfektanlar koyduk. Fabrika girişinde tüm personelin ateşi ölçülüyor. Genel olarak Sağlık Bakanlığı’nın belirttiği tüm önlemlere dikkat ediyoruz.

Mevcut durumun dış ticaretle ilgili operasyonunuzda ne gibi etkileri oldu? 
Çalıştığımız bayi ve müşterilerimize ürün göndermeyi sürdürüyoruz. Yüz yüze olamasa da görüşmelerimiz, projelerimiz, tekliflerimiz sürüyor. Bunun dışında herkesin yaşadığı sıkıntıları biz de yaşıyoruz. Bu dönemde hiçbirimiz önümüzü göremiyoruz doğal olarak. İlerleyen günlerde belki döviz daha da yukarılara çıkacak. Bu da öz sermayenin erimesi demek… Bir an önce bu salgını atlatıp var gücümüzle çalışmayı ve ülke ekonomisine destek olmayı bekliyoruz.

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen EuroShop 2020 Fuarı’nı katılımcı sayısı, organizasyon ve hedefleriniz doğrultusunda yaptığınız görüşme sayısı açısından değerlendirir misiniz?
Üç yılda bir düzenlenen EuroShop 2020’ye Rafso ve Rafyap olarak katılımcı olmaktan gurur duyuyoruz. Genel olarak fuar bizler için verimli geçti. Yaklaşık olarak 85 ülkeden farklı firmalar ile kontaklarımız oldu. Fuardan hemen sonra bu firmalar ile iletişim içine geçerek görüşmelerimizi geliştirmeye başladık. Organizasyon olarak fuar beklentilerimizi her anlamda karşıladı. Tüm ayrıntıları düşünülerek hazırlanılmış bir fuar olduğundan, bir sonraki fuara katılmayı şimdiden istiyoruz. Bu tür fuar ve organizasyonlara katılmayı sürdürerek ülkemizi en iyi şekilde temsil edip, 55 ülkeye olan ihracatımızı çok daha üst seviyelere taşımayı hedefliyoruz.

EuroShop Fuarı’nda özel olarak öne çıkardığınız, gündeme aldığınız yenilikler neler oldu? Bu çerçevede gerçekleştirdiğiniz iş görüşmelerinin yansımalarını değerlendirir misiniz?
Genel olarak müşterilerimiz ve yapılan tüm görüşmelerde beklentiler kalite, fiyat ve hızlı teslimat öne çıkıyor. Bizler de konun bilincinde olup her geçen gün bu konuda çalışmalar ve iyileştirmelerle daha iyi hizmet vermeye çalışıyoruz. Diğer bir konu ise dünyanın, marketlerin raf sistemlerinde otomasyon sistemlerine dönüşmesi… Örneğin kasiyersiz kasalar, kasasız marketler, elektronik yazılımlı market arabaları, akıllı raflar gibi. Yani alışveriş şeklinde ciddi anlamda değişmeler bizleri bekliyor. Bu anlamda bizler de bu konularda bilgilendik. İlerleyen süreçlerde bu konularda neler yapacağımıza karar vereceğiz.
         
Uzun vadede dış ticaret hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
EuroShop 2020 fuarında 85 ülkeden yaptığımız tüm görüşmeler ve bizleri 55 ülkeden ziyaret eden tüm müşterilerimiz ile iyi bir fikir alış verişi gerçekleştirdik. Yeni ürünlerimizi müşterilerimize ve ziyaretçilerimize tanıttık. Bu anlamda mevcut ve yeni ürünlerimiz ile dış ticaret ciromuzu yüzde 30 aralığında artırmayı hedefliyoruz.

Ortakalan