Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
Etnik Market
 KOPAŞ KOZMETİK haberi 24.03.2020
Salgından dolayı Güneydoğu Asya'da yüzde 300'ün üzerinde talep artışı
Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs dolayısıyla el ve yüzey temizleyicilerine talep gittikçe artıyor. Türkiye dışında Romanya, Azerbaycan, Malezya ve Singapur'da da ofisleri bulunan Kopaş Kozmetik'in CEO'su Onur Özyurt, koronavirüsün sektöre etkilerini değerlendirdi

Salgının ilk görülmeye başladığı Güneydoğu Asya’da 6 farklı ülkede faaliyet gösterdiklerini ve tüm pazarlarda el ve yüzey temizleyicilerine yoğun talep olduğunu söyleyen Kopaş Kozmetik CEO’su Onur Özyurt,  “Malezya ve Vietnam’da Dalin markalı köpük sabunumuz, kolonyamız ve el temizleyicilerimiz stok dışı kalmak üzere, talep azalmadan devam ediyor. Köpük sabun ürünümüz için talep kısa süre içerisinde yüzde 300’ün üzerinde arttı. Normal şartlar altında bu ülkelerde ortalama 2 aylık stok bulunduruyorduk. Şimdi ise stok seviyesi kritik seviyeye indi; bu seviyeyi Nisan ayından itibaren normale taşımayı hedefliyoruz. Çeşitli firmalardan, çeşitli bölgelerden sipariş almaya devam ediyoruz” dedi.

“Avrupa ülkelerinde organize bir reaksiyon yok”
Avrupa ülkelerinde ise ani şekilde artan talebi yönetmek anlamında çok organize bir reaksiyon göremediklerini belirten Özyurt, “Buna rağmen kısa zaman içerisinde Avrupalı komşularımızın da gerekli önlemleri alacaklarını düşünüyoruz, en azından bekliyoruz. Bu salgın pek çok farkı ülkede kişisel temizliğin öneminin anlaşılması için güçlü ve kalıcı bir farkındalık yaratılmasına neden oldu. Ben bunu pozitif bir gelişme olarak görüyorum. Türkiye ise, el yıkama alışkanlığında diğer Avrupa ülkelerine göre en üst seviyede. Ülkemizde talep ilk etapta artacaktır ve sonra hayatın normal akışına dönecektir” şeklinde konuştu.

“Üretimimiz hızla sürüyor, yavaşlama söz konusu değil”
Kopaş Kozmetik olarak önlemlerini Aralık ayında almaya başladıklarını da sözlerine ekleyen Özyurt son olarak; “Biz tedarik zinciri anlamında tedbirlerimiz almıştık. Üretimimizi etkileyen hiçbir sorunumuz yok. Ürünlerimize ihtiyaç duyulan her yerde sıkıntısız bir şekilde ulaşılıyor.  Öte yandan gerek İSG yetkililerimizin, gerekse üst yönetimin de dâhil olduğu bir kriz takip ekibi oluşturduk. Hem yurt içi hem de yurt dışı gelişmeleri yakından takip ediyoruz” dedi.