Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
TİM haberi 14.01.2020
TİM ilk Yurt Dışı Temsilcilik Ofisi'ni KKTC'de açtı
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracat ekosistemini yaygınlaştırmak hedefiyle bir ilke imza attı. TİM ilk Yurt Dışı Temsilcilik Ofisi'ni Kıbrıs Türk Sanayi Odası iş birliğiyle Lefkoşa'da hizmete açtı

61 ihracatçı birliği, 27 sektörü ile 85 bin mal ve 5 bin hizmet olmak üzere 90 bin ihracatçısıyla Türkiye’de ihracatın tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatın geliştirilmesine yönelik adımlarına devam ediyor. TİM’in, KKTC ihracatının geliştirilmesine yönelik Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) ile imzaladığı iş birliği anlaşması çerçevesinde KTSO bünyesinde TİM KKTC Ofisi, Lefkoşa’da faaliyete başladı. TİM KKTC Ofisi’nin açılışı ve TİM ile KTSO İş Birliği Protokolü imza törenine KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Kıbrıs KTSO Başkanı Candan Avunduk, TİM Başkanı İsmail Gülle, İhracatçı Birlik Başkanları ve Kuzey Kıbrıs Türk iş dünyasından çok sayıda sanayici ile ihracatçı katıldı.

Açılış töreninde konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, iki kardeş ülke arasında bölgesel ticaretin geliştirilmesi adına; hayati bir çalışmaya imza attıklarını söyledi. KTSO çatısı altında TİM'in ve İhracatçı Birlikleri’nin 83 yıllık ihracat tecrübesini Kıbrıs’a taşıyacaklarını aktaran İsmail Gülle, “Dış Ticaret Mevzuat altyapısından pazara giriş stratejisine, finansmana erişim modellerinden, inovasyon, Ar-Ge, dijital dönüşüm, e-İhracat ve girişimcilik alanındaki çalışmalara kadar biriktirmiş olduğumuz know-how’ı, Kıbrıslı soydaşlarımızla, iş dünyamızla daha da ileriye taşımak için buradayız. İki kardeş ülkenin ticaretini daha da ileriye götürecek, Kıbrıs Türk Sanayi ve Ticaret Dünyası ile ilişkilerimizi daha da derinleştirecek, konjonktür doğrultusunda değişen şartların ötesine geçecek, üretimde, sanayide ve sınır ötesi ticarette sürdürülebilir yarınlara beraber yürüyeceğiz” dedi. 

KKTC’de yatırım ortamının iyileştirilmesine katkı sağlanacak
TİM’in KKTC Ofisi’nde KKTC İhracatında yeni açılımlar sağlayacak olan mevzuatların geliştirilmesine yönelik know-how aktarımı yapılması sağlanacak. KKTC’de ihracatın finansmanına yönelik imkânların artırılması için ortak çalışmalar yapılacak. Çalıştay, konferans, seminer, ortak komite, teknik heyet ziyaretleri, bilgi paylaşımları aracılığıyla mutabakata varılmış alanlarda ortak proje ve faaliyetler düzenlenecek. KKTC ve Türkiye’den ihracatçılar arasında işbirlikleri oluşturulması amacıyla diyalog kanalı oluşturulacak. Taraflarca mutabık kalınan devlet kurum ve kuruluşları nezdinde girişimleri gerektiren ekonomiye yeni ihracatçı kazandırılması, genç girişimciler yetiştirilmesi, inovasyona yönelik farkındalık oluşturulmasına yönelik eğitim ve mentorluk bazlı çalışmalarda, TİM tarafından bilgilendirme desteği sağlanacak. TİM ayrıca, ticaretin dijitalleşmesi ve e-ticaret konusunda KTSO’ya teknik ve eğitim desteği verecek. KKTC’de katma değer, teknoloji ve rekabet edebilirlik seviyesi yüksek, ihracatı yapılabilecek yatırım alanları tespit edilecek. Türk ihracatçılarının örgütlendirilmesi, Türk ihracatının artırılması ve Türk ürünlerinin tanıtımı ve bilinirliğinin artırılması amacıyla KTSO tarafından duyuru/tanıtım/reklam çalışmaları yapılacak.