Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 TÜRKİYE PERAKENDECİLER FEDERASYONU haberi 24.03.2020
TPF Başkanı'ndan yeni genelgeyle ilgili değerlendirme
Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Ömer Düzgün, marketlerin çalışma saatleri ve müşteri sayısını düzenleyen son genelgeyi Ortakalan'a değerlendirdi

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında ek bir genelge daha gönderdi. Genelgeye göre, il ve ilçelerdeki küçük, büyük tüm marketler en fazla 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verebilecek. Ayrıca market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak. Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek. İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri alacak. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak. Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacaklar, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacak.

Konuyla ilgili Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Ömer Düzgün, Ortakalan'a şunları aktardı:

"Öncelikle resmi makamlarla ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla son derece yoğun bir iletişim halinde olduğumuzu söylemek isterim. Devlet yetkilileri de hem gerekli yasal düzenlemelerle ilgili görüş için hem de sektördeki mevcut durumu öğrenmek için sıklıkla bizlerle temasa geçiyor. Bu konuda kendilerine teşekkür ediyoruz. Genelgeyi ele aldığımızda çalışma saatleriyle ilgili sektörden farklı beklentiler de vardı ancak şu dönemde belirli saatlere sıkışma ve insan trafiği yaratmamak adına aralığın henüz daha uzun tutulmaya devam edildiğini düşünüyorum. İlerleyen günlerde sagınla mücadele kapsamında yaşanacak gelişmelere istinaden resmi makamlarımız tarafından yeniden revize edilebilir. Ancak şu anda bile önemli bir rahatlama olacaktır çünkü özellikle Anadolu'daki market zincirlerinde mesai saatleri son dönemde 07.00'lerde başlayıp 00.00'lara kadar çıkmıştı. Bu açıdan sabah ve akşam çalışanların biraz kendilerine zaman ayırabilmeleri için iyi bir karar oldu.

10'da 1 kuralıyla ilgili de farklı yorumlar olabilir, bunu az bulan veya fazla bulan da olabilir. Bu kararın açıklanmasında önemli olanın özellikle tüketicilerin market alışverişlerinde hem kendilerini hem de perakende çalışanlarını korumak adına mesafeyi korumaları gerektiği yönünde bir farkındalık yaratmak olduğunu düşünüyorum. Sektörün de bu yönde çalışmaları yaparken tüketiciler tarafından tepki görmemesi ve mağazalarındaki sağlıklı ortamı korumasına adına çalışma yapması adına yasal bir dayanak sağlanmış oldu.

TPF olarak tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan bu zor dönemin üstesinden gelebilmek, devletimize ve milletimize destek olabilmek ve üzerimize düşen görevleri fazlasıyla yerine getirmek için çalışmaya devam ediyoruz. Bu vesileyle tüm sektörümüze ve özverili şekilde görevlerini yapan tüm perakende çalışanlarına tekrar teşekkür ediyoruz."

Ortakalan