Bu gönderiyi beğenmek ya da bu gönderiye yorum yapmak için üyelik hesabınıza girin.
ORTAKALAN
 DİFAŞ haberi 26.03.2020
''Virüslerle savaşta ağız ve diş sağlığı da önemli''
Difaş AŞ Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Kaynak, virüslerle savaşta el hijyeni kadar ağız ve diş sağlığının da önemli olduğunu hatırlattı

Koronavirüse karşı tedbirde ağız ve diş sağlığının önemini vurgulayan Difaş AŞ Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Kaynak, konuyla ilgili şunları söyledi: “Koronavirüsten (Covid-19) korunmak için ağız ve diş sağlığı en az el hijyeni kadar önemli, çünkü ağız içinde yaşayan mikroorganizmalar sistemik birçok hastalığı tetikliyor. Yiyecekler ağza girdikten sonra mide ve bağırsak yoluna giderken çiğnenir ve tükürükle karıştırılır, hava akciğerlere inerken ağız ve burundan geçer. Dolayısıyla ağız bölgesindeki mikroorganizmalar, diğer yüzeylere de yayılabilir. Özellikle solunum rahatsızlığınız varsa, akciğerleriniz gelen bakterilerle savaşmakta zorlanır, yüksek risk grubundakilerde ise kötü ağız sağlığı durumu daha da kötüleştirebilir. Solunum yolu ve dişeti hastalıklarından sorumlu mikroorganizmalar tükürükle akciğere indiğinden bağışıklığınızı zayıflatabilir ve potansiyel olarak hayatınızı tehdit eden solunum hastalıklarına yol açabilir.

Koronavirüsten korunmak için el hijyeninize olduğu kadar ağız ve diş sağlığınıza da önem vermeniz gerekir. Bunun için günde en az 2 kez dişlerinizi fırçalamalı, her fırçalamada dil temizliği yapmalı, diş fırçanızı çok iyi temizlemeli ve diş fırçanızı fırça kepi veya muhafaza kabı içinde saklamalı, diğer aile fertlerinin fırçaları ile temasından kaçınmalı, hastayken kullandığınız diş fırçasını hastalık sona erdiğinde yenisiyle değiştirmeli, diş proteziniz varsa mutlaka takıp çıkardığınızda temizlemeli, diş çürümesine neden olan besinleri tüketmekten kaçınmalısınız.”