ORTAKALAN
14.10.2021
'Selpak Tuvalete Merhaba' platformu yenilendi
Selpak, 'Selpak Tuvalete Merhaba' platformunu yeniledi. Kapsamı genişleyen 'Selpak Tuvalete Merhaba', ilk bireysel hijyen alışkanlıklarının kazandırıldığı bir platforma dönüştü

Türkiye’de temizlik kağıtları kategorisini başlatan, ilkleri üreterek hijyen alışkanlıklarını dönüştüren Selpak, yenilenen ve kapsamı genişleyen “Selpak Tuvalete Merhaba” platformu ile çocuklara ilk hijyen alışkanlıklarının kazandırılmasına katkı sağlıyor. 1-6 yaş arası çocuğu olan anne ve babalara; çocuklarının ilk bireysel hijyen alışkanlıklarının kazandırılmasında Selpak uzmanlığıyla 2011 yılından bu yana destek olan platform, yenilenen içeriği ile birlikte @selpaktuvaletemerhaba Instagram hesabında ve @selpaktuvaletemerhaba YouTube hesabında ebeveynlerle buluşuyor. Bengi Semerci Enstitüsü iş birliğiyle hayata geçen ve ailelerin, çocuklarının bezden tuvalete geçişi ve bu süreçte hijyen eğitimi ile ilgili merak ettikleri sorulara yanıt veren platform; uzman desteği sunarak hem anne babaların hem de çocukların bu dönemi en doğru şekilde geçirmesini sağlıyor. 

“Aileler bu süreci sevgi ve keyifle atlatabilir” 
Tuvalet eğitiminin doğal bir süreç olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken bir öneme sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Bengi Semerci, “Çocukta temel kişisel hijyen alışkanlıkları genelde 24 ile 36’ncı aylar arasında oluşuyor. Aileler, çocuklarda özgüven gelişimi açısından da oldukça etkili olan bu süreci birlikte, sevgi ve keyifle atlatabilir" diyor. Prof. Dr. Semerci, tuvalet eğitiminin çözülmesi gereken bir sorun olarak görülmesinin hem çocuk hem aile açısından zorlaştırıcı olacağının altını çizerek şunları kaydediyor; “Bu süreçte sabırlı olmak ve çocuğun eğitim sürecindeki davranışlarına aşırı tepkiler vermemek oldukça önemli. Doğal sürecin bir parçası olan tuvalet eğitimini bir problem olarak görmemek gerekiyor.”

Dijital mecralarda bu yıl 4 milyon kişiye erişildi
2011 yılında faaliyetlerine başlayan “Selpak Tuvalete Merhaba” platformunda bu yıl, Facebook, Instagram ve YouTube platformları ile birlikte dijital mecralarda toplam 4 milyon kişiye erişildi. 2013 yılında başlatılan Tuvalete Merhaba evleri projesi kapsamında Türkiye Turnesi düzenleyen Selpak, 6 ilde 350 binden fazla ebeveyne Bengi Semerci Enstitüsü psikologları tarafından eğitim verilmesini sağladı. 2018 yılındaki dijitalleşme ile birlikte, platformdaki içeriklere milyonlarca ebeveyn tarafından ulaşıldı.