Etnik Market
12.10.2021
Almanya'ya gıda ihracatı bilgilendirme toplantısı yapıldı
Dünyanın en büyük gıda fuarı olan Anuga'ya stant kuran Denizli Ticaret Odası heyeti, Köln'deki Orient Palais Restaurant'ta gıda ihracatıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Denizli Milletvekili Şahin Tin, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Melek Sözkesen ve kalabalık bir heyet, Denizli’den Köln’e giderek Anuga Gıda Fuarı’na katıldı.

Anuga’ya stant kuran hemşeri firmalara ve fuara katılan diğer Türk şirketlerine de ziyaretler gerçekleştiren Denizli heyeti, Köln’deki Orient Palais Restaurant’ta gıda ihracatıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda Düsseldorf Ticaret Ataşesi de yer aldı. Berlin TD-IHK (Türk Alman Ticaret Odası) Genel Müdürü Okan Özoğlu, Brand Force Food & Consulting kurucusu ve Avrupa Türk Gıdacılar & Perakendeciler Platformu Koordinatörü Volkan Aydın ile Düsseldorf Ticaret Ataşesi Anıl Gürtuna Kaya toplantıda alanları ile ilgili ayrı ayrı bilgiler verdi.

İhracat daha da artabilir
Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli’nin ihracatta 7-8’inci sırada olma özelliğini koruduğunu belirterek, “Mevcut imkanlarımızla ihracatımız çok daha artabilir. Bunun için koşturuyoruz” dedi.

Almanya’nın güvene dayalı, disiplinli, taviz vermeyen ve ticarette geleneklerine bağlı zor bir ülke olduğunu belirten konuşmacılar, 4 milyona yakın büyüklükte bir Türk toplumu ile her türlü zorlukların aşılabileceğini, umutlu olmak ve geleceğe güvenle bakmak gerektiği vurgulandı.

Brand Force Food & Consulting kurucusu ve Avrupa Türk Gıdacılar & Perakendeciler Platformu Koordinatörü Volkan Aydın ise Avrupa ülkelerine ihracatta dikkat edilmesi gerekenler, Avrupa etiket ve dil ile alakalı yasalar, pazarlama ve satışta dikkat edilmesi gerekenler, Almanya’da şirket kurarken dikkat edilmesi gerekenler ile saha bilgisinin önemi gibi konular hakkında bir konuşma yaptı.

Anuga'ya, dünyanın dört bir yanından binlerce ziyaretçi ve katılımcı iştirak ediyor. İlk defa 1924’te organize edilen fuar, o tarihten bu yana iki yılda bir düzenleniyor. Dünyanın en büyük 5’inci fuar merkezine sahip Köln Messe tarafından organize edilen gıda fuarına yüzün üzerinde ülkeden binlerce firma katılıyor.