ORTAKALAN
13.10.2021
Peyman'a 'Müşteri Deneyimini En İyi Yöneten Marka' ödülü
Peyman, 'Müşteri Deneyimini En İyi Yöneten Markalar'ın belirlendiği A.L.F.A. Awards'da, kuruyemiş kategorisinde birinci seçildi

Kuruyemiş sektörünün inovatif markası Peyman, “Müşteri Deneyimini En İyi Yöneten Markalar”ın ödüllendirildiği A.L.F.A. Awards araştırmasında, kuruyemiş sektörünün birincisi olarak “Customer Brand” ödülünün sahibi oldu. A.L.F.A. Awards’da kazananlar, geçtiğimiz günlerde Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi XCO’21’in ardından Hilton İstanbul Bomonti’de gerçekleştirilen törenle açıklandı. 

“Bu değerli ödül, müşterimizle kurduğumuz güçlü ve derin bağın bir göstergesi”
Peyman Pazarlama Direktörü Ali Burak Aygül; “A.L.F.A. Awards ödülü bizim için son derece anlamlı. Bu ödülü, her geçen gün hız kesmeden devam eden büyüme odaklı yatırımlarımızın ve müşterimize verdiğimiz değerin güzel bir geri dönüşü olarak görüyoruz. Yaptığımız yatırımlarla, her geçen gün gerek yurt içinde gerekse yurt dışında daha fazla sayıda tüketiciyi Peyman lezzetleriyle tanıştırıyoruz. Yakın zamanda, dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon’un İngiltere kanalında kendi markalarımızla yer alarak, İngiliz tüketicilerimize daha hızlı ulaşmayı başardık. Geçtiğimiz günlerde faaliyete geçen e-ticaret sitemiz www.peymanshop.com ise müşterimizle olan bağımızı ve sürdürülebilir ilişkimizi güçlendirmek adına büyük bir adım oldu. Enerjiyle çalışmaya ve Peyman’ın gurme lezzetlerini daha çok tüketiciyle buluşturmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

A.L.F.A. Awards 2015’ten beri düzenleniyor
“Müşteri Deneyimini En İyi Yöneten Markalar”ın ödüllendirildiği A.L.F.A. Awards araştırması, 2015 yılından bu yana, Marketing Türkiye ve AKADEMETRE iş birliğiyle düzenleniyor. En iyi müşteri deneyimini yaratan markaların ödüllendirildiği A.L.F.A Awards’da, müşteri deneyimi yönetimindeki başarılarıyla öne çıkan, müşterileriyle sağlıklı ve sürdürülebilir bir ilişki kuran markalar seçiliyor.