ORTAKALAN
13.10.2021
Sapro'dan dijitalleşme atağı: Akıllı Depo Sistemi
Sapro, üretim ve operasyon süreçlerinde robotizasyon faaliyetleri ile Endüstri 3.0'ı tamamlayarak Endüstri 4.0 kapsamında tüm süreçlerinde dijitalleşme projelerini hızlandırdı. Şirket 2 milyon dolarlık akıllı depo sistemine de geçerek zamandan büyük tasarruf sağlamayı hedefliyor

Islak mendil sektöründe Türkiye’nin en büyük ihracatçısı konumunda bulunan Sapro, üretim standartlarını en üst seviyeye çıkararak “Akıllı Depo Sistemi”ne geçiyor. Şirket genelinde dijitalleşme atağına geçen Sapro, tüm iş süreçlerini dijital ortama aktarmaya başladı.

Sapro İcra Kurulu Başkanı Murat Gönül, şirket olarak üretimdeki robotizasyon süreci çerçevesinde Endüstri 3.0’ı tamamladıklarını, son 1.5 yıldır da Endüstri 4.0 çalışmaları kapsamında tüm fabrika süreçlerinin dijitalleşme çalışmasına başladıklarını kaydetti. İhracat odaklı bir şirket oldukları için dijitalleşme çalışmalarına satış süreçlerinden başladıklarının altını çizen Murat Görül, siparişin alınmasından teslimine kadar uçtan uca tüm süreçlerin kişilere bağlı olmadan tamamıyla otomasyona dayalı bir sistem ile yönetilmesi için projeler yürüttüklerini söyledi.

2 saat yerine 15 dakikada taşıma
Akıllı Depo Sistemi’nin çok büyük önem taşıdığını kaydeden Murat Gönül, mevcut durumda manuel olarak işletilen depoların yeni yatırımla birlikte 20 bin palet kapasitesine sahip olacağını ve insan eli değmeden tam otomasyon ile faaliyet göstereceğini belirtti. 

Nisan ayında tamamlanmasını planladıkları sistemle ilgili olarak Sapro İcra kurulu Başkanı Murat Gönül şöyle devam etti: “Akıllı depo sistemimiz 2 milyon dolarlık bir yatırım olacak. Ürünler otomatik olarak hiçbir manuel müdahaleye gerek kalmadan toplanıp sevkiyat rampasına götürülecek. Bu sistem bize öncelikle zamandan büyük tasarruf sağlayacak. Herhangi bir yanlışa neden olabilecek sorunları minimuma değil sıfıra indirecek. Ürün transferleri transpalet gibi manuel transfer işlemlerine ihtiyaç duyulmadan yapılacağı için hasar riski olmayacak. Normalde 1.5-2 saat süren sevkiyat işlemleri 15 dakikaya kadar düşecek.