Kullanıcı Anlaşması ve Gizlilik Politikası

Hemen Üye Ol butonuna tıklayarak Ortakalan Kullanıcı Anlaşmasını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.
Bu sözleşme 17/02/2019 tarihinde güncellenmiştir.
 

Ortakalan dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar Türk iş dünyasının profesyonellerini birbirine bağlamak ve aralarındaki işbirliğini geliştirirken birbirlerinden ilham almaları sağlamak amacıyla kuruldu.  Profesyonel kullanıcılara yönelik dikey ağ yapısı ile güvene ve güncel bilgiye dayalı iş ve iş geliştirme olanakları sunmak, karşılıklı bilgi ve düşünce alışverişini sağlarken birbirimizden öğrenmek ve tanışmak üzere tasarlandı.

 

Kullanıcı Anlaşması (Sözleşme)


1.    Giriş ve genel tanımlar


Ortakalan’a üye olarak, hizmetlerini kullanarak, erişim sağlayarak Ortakalan ile hukuki bağlayıcılığı olan bir sözleşme yapmış olursunuz.  Bu sözleşme bireysel olarak ya da bir şirket ya da kurum adına Ortakalan’ı kullandığınız her durum için geçerlidir. Bu sözleşmeyi kabul etmek istemiyorsanız, Ortakalan’a üye olmayın ve Ortakalan hizmet ve içeriklerinin hiçbirini kullanmayın ve erişim sağlamayın. Sözleşmeyi iptal etmek istiyorsanız bunun istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bu durumda hesabınızı kapatmanız ve hizmetlerimizi ve içeriğimizi kullanmayı bırakarak erişimi sonlandırmanız gerekir.
Bu sözleşme, ortakalan.org ve Ortakalan markalı diğer ürün, hizmet, yayın, site, haberleşme araçları ve reklamlar ile site dışında yapılan veri toplama çalışmaları da dahil olmak üzere bu sözleşme dahilinde sunulan tüm hizmetler için geçerlidir. Ortakalan hizmetlerinin kayıtlı kullanıcıları üye olarak adlandırılmaktadır. Bu sözleşme tüm üyeler için geçerlidir. Ortakalan ile yaptığınız bu sözleşme dünyanın tüm ülkeleri için geçerlidir. Bu sözleşmeyi Ortakalan Sektörel İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile yapmış kabul edilirsiniz.  Uyuşmazlık ve/veya anlaşmazlık durumlarında Türkiye’de yaşayan üyelerimiz için İstanbul Anadolu Mahkemeleri yetkilidir. Türkiye dışında yaşayan üyelerimiz için İstanbul Tahkim Mahkemesi yetkilidir. Her durumda Türk yasaları geçerli kabul edilecektir.
Ortakalan üye ile ilgili edindiği ya da topladığı kişisel verilerin korunmasından sorumludur.  Bu konu ve diğer kişisel verilerin korunması ile ilgili faaliyetler Ortakalan Gizlilik Politikasına dahildir ve Ortakalan bu politikayı güncelleyebilir. İş bu sözleşme maddeleri üzerinde ve Gizlilik Politikasında değişiklik yapma hakkına sahibiz. Önemli bir değişiklik yaptığımızda size bu değişikliği bildirir ve incelemenizi sağlarız. Yaptığımız değişiklikler sizin için uygun görülmez ise üyeliğinizi sonlandırmalısınız. Değişiklik bildiriminden sonra üyeliğinizi sonlandırmamanız değişikliği kabul ettiğiniz anlamına gelecektir. 


2.    Yükümlülükler

2.1.    Üyelik için yeterlilik

Ortakalan üyeliği ve hizmetleri 18 yaşından küçük olanlara önerilmez. Ancak ebeveynlerinizin sizin adınıza hesap açarak sizin kullanımınıza sunması durumunda bu geçerli bir üyelik olacaktır. Üyelik hesabınızı gerçek kimliğinizle oluşturmalısınız. Ortakalan’a vereceğiniz bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Yanıltıcı ya da başkasının adına hesap açmamalısınız. Hesabınızı kullanırken yürürlükteki Türk yasalarına uygun paylaşımlar yapmalı ve içerikler kullanmalısınız. Kötüye kullanım durumunda Ortakalan tarafından kısıtlanmanız sözkonusu olabilir ve bu durum üyeliğin devamını engelleyebilir.

2.2.    Üyelik hesabı

Üyelik hesabınız size aittir. Hesabınızı oluştururken geçerli ve size ait bir elektronik posta adresi kullanmalısınız. Şifrenizi belirlerken güçlü bir şifre belirlemelisiniz.  Hesabınıza ait yetkileri kısmen ya da bütünüyle bir başka kişi, kurum ya da hesaba devredemezsiniz ya da hesap yetkilerinizi paylaşamazsınız. Üyeliğinizi sonlandırmadıkça ya da kötüye kullanım nedeni ile Ortakalan tarafından kısıtlanarak üyeliğiniz sona erdirilmedikçe hesabınız ile yapılan tüm işlemlerden sorumlusunuz.

Bununla birlikte bir Ortakalan hizmeti sizin kullanmanız için bir başkası ya da çalıştığınız şirket ya da resmen bağlı olduğunuz kurum tarafından satın alınmış ise hizmeti satın alanın sizin hizmete erişim ve kullanımınıza ait raporları ve bilgileri görme hakkı vardır, bu hak sizin satın alınan hizmet dışındaki hesap alanlarınızda geçerli değildir. 

2.3.    Ödeme ve iade

Ücretli bir hizmetimizi satın almak isterseniz geçerli ücretle birlikte yasal vergileri de bize ödemeniz gerekir.  Geçerli ücretler ‘’üyeliğinizi yükseltin’’ ve ‘’Bilgi Bankası’’ bölümlerinde size her zaman gösterilecektir.  Yasal vergilerde gerçekleşen değişiklikler sürekli olarak tarafımızdan güncel tutulmaktadır. Ücretli hizmetlerin ödemesini gerçekleştirmediğiniz zaman üyeliğinizin bu hizmetler ile ilgili bölümü sonlandırılır.

Ücretler her zaman Türkiye’de geçerli resmi para birimi olarak gösterilir. Bulunduğunuz konuma göre satın alma işlemleri sırasında farklı para birimi cinsinden ödeme yapmanız gerekebilir. Döviz cinsinden para birimi kullanımlarında oluşan farklılıkları kabul etmiş sayılırsınız. 

Süreye bağlı ücretli hizmetleri satın aldığınızda süresi bitiminde bu hizmet sonlandırılır. Hizmette kesinti yaşamamak için ücretli hizmetleri bitiş süresinden önce yenilemeniz gerekir. Bu tür hizmetler ya da diğer hizmetleri satın alma ve yenileme işlemleriniz için ödeme yönetiminizi saklayabilir ya da onayınızla oluşan otomatik yenileme yolu ile tahsilat gerçekleştirebiliriz.

Otomatik yenileme onayı verdiğiniz zaman hizmetin başlangıç süresinden önce satın alma işleminizi iptal edebilirsiniz. Bu durumda herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez.   Bunun dışında süresi başlamış olan hizmetlerimizin hiç biri iade edilebilir değildir. Hizmeti almayı durdurmanız ya da üyeliğinizi sonlandırmanız satın aldığınız hizmet ya da hizmetlerin ödemesini geri alabileceğiniz anlamına gelmez. 

Satın aldığınız hizmetin faturalandırılmasında geçerli fatura bilgilerinizi vermeniz gerekmektedir. Faturalandırma işlemlerinde elektronik fatura uygulaması kullanırız. Geçerli bir fatura bilgisi vermemeniz durumunda faturanız hesabınızda belirttiğiniz isminize düzenlenir. Faturanın elinize ulaşmaması halinde yardım bölümünden bize yazarak durumu bildirebilir ve faturanızın size ulaşması için sizinle iletişim halinde olmamızı sağlayabilirsiniz.

2.4.    İletişim

Ortakalan size sistem içi bildirimler ya da geçerli olma zorunluluğu ile vermiş bulunduğunuz elektronik posta ve/veya telefon, cep telefonu bilgileriniz üzerinden sizinle iletişime geçebilir, bildirimler ya da mesajlar gönderebilir.  Bu nedenle iletişim bilgilerinizi güncel tutmalısınız. Bizimle iletişime geçmek isterseniz yardım menüsü üzerinden bize yazabilirsiniz. Ortakalan Sektörel İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne resmi gönderi ve yazışmalarınızı Zühtüpaşa Mahallesi Şefikbey Sokak No:3/3 Kadıköy İstanbul adresini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu adres aynı zamanda Ortakalan'ın resmi tebligat adresidir.

2.5.    Paylaşım

Size sunduğumuz ücretsiz hizmetlerimizle ilgili herhangi bir bilgi, uyarı ya da içeriği yayınlama yükümlülüğümüz bulunmamaktadır. Ücretli hizmetlerimizi ise satın aldığınız süre boyunca yayında tutacağız. Ücretsiz hizmetlerimizi ya da satın alma sürenizin sona erdiği ücretli hizmetlerimizi süresi bitiminde herhangi bir bildirimde bulunmaksınız yayından kaldırabiliriz. 
Hizmetlerimiz birçok paylaşım fonksiyonuna sahiptir. Mesaj göndermek, paylaşım yapmak, yorum yazmak ve benzeri içerikleri oluşturmak olanağına sahipsiniz. Bunları yaptığınızda diğer üyelerin de belirlediğiniz sınırlamalar dahilinde paylaşımlarınızı görebileceğini bilmelisiniz. Bu paylaşımların sorumluluğu tamamen hesap sahibine aittir.  

3.    Haklar

3.1.    Ortakalan’a verdiğiniz yetkiler

Ortakalan üzerinde yaptığınız tüm işlemler, yayınladığınız tüm bilgi, içerik, mesaj ve paylaşımlarınızın sahibi sizsiniz. Ve tüm bunlar için Ortakalan’a ve üçüncü kişilere karşı doğrudan ve tek sorumlu olduğunuzu bilmelisiniz.  Bu nedenle hesabınızı kullanabilmek için Ortakalan’a bazı yetkiler vermiş sayılacaksınız.

Bazı içeriklerinizi yayından kaldırmış, silmiş ya da hesabınızı sonlandırmış olsanız bile bu içeriklerin diğer üyeler tarafından kopyalanması, kaydedilmesi ve paylaşılmasına engel olamayız. Bu tür içeriklerin yayınlanmasına devam ediliyor olması konusunda bize yetki verdiğinizi kabul etmiş olacaksınız. 

Siz izin vermedikçe size ait içerikleri ticari amaçlarla kullanmayacağız. Ancak herhangi bir ödeme yapmaksızın size ait içeriklere benzeyen tanıtıcı yayınlar ve reklamlar yapabiliriz. Ortakalan üzerinde etkileşimlerinizi gösterebilir ya da reklam amacı ile kullanabiliriz.

Diğer üyelere içeriklerinizi Ortakalan dışında yayınlama hakkı vermeyebilirsiniz, bu durumda içeriklerinizin sistem dışında yayınlanması için sizden izin isteriz. Paylaşım yapmaya olanak sağlayacak şekilde yayınladığınız içerikler bu kapsama girmemektedir. Ve arama motorları tarafından da kaydedilerek gösterilebilir. 

Yayınladığınız içerik üzerinde anlamı değiştirmeksizin teknik düzenlemeler yapabiliriz. 

Ortakalan’ın yayınladığınız tüm içeriklere ve yaptığınız tüm işlemlere ve kişisel bilgilerinize erişebileceğini, kaydedebileceğini, işleyebileceğini ve kullanabileceğini kabul etmektesiniz.

Ayrıca hesap ve profil bilgilerinizin doğru olacağını ve yaptığınız işlem ve yayınladığınız içeriklerin yasalara uygun olacağını kabul etmiş olursunuz.
Ortakalan’a verdiğiniz yetkiler dahilinde yasal zorunluluk gerektiren hallerde kişisel bilgilerinizi ve tüm işlem ve içeriklerinizi resmi yetkili makamlarla paylaşabileceğimizi bilmelisiniz. 

3.2.    Hizmetler hakkında

Ortakalan hizmetlerini kısmen veya tamamen değiştirebilir ve sona erdirebilir, askıya alabilir. Bilgi Bankası hizmetlerini ise üyelik sürenizin sonuna kadar yayında tutmayı garanti ediyoruz. 

Ücretli hizmetlerimizin fiyatını değiştirme ve para birimini değiştirme hakkına sahibiz.

Bu tür değişiklikler hakkında size bir bildirim göndeririz, sizin için değişikliklerin devreye girmesi bu bildirimleri görmenize ya da onaylamanıza bağlı değildir. Değişiklikler sizin için uygun değilse üyeliğinizi sonlandırarak değişikliklerden etkilenmeme olanağınız vardır. Ücretli bir hizmeti satın aldıysanız, satın aldığınız tarihteki özelliklerini koruruz ancak bu özelliklerde biçim ve içerik açısından yenilemeler yapabiliriz. 

Hesap hareketlerinizi, verdiğiniz bilgileri ve yayınladığınız içerikleri saklamak ve göstermek konusunda ve size bir kopyasını sunmak konusunda herhangi bir garanti vermiyoruz. Ortakalan sizin için bir depolama hizmeti sunmamaktadır.  

Ortakalan yayınla ilgili üçüncü kişilerden aldığı hizmet ve teknik altyapı desteklerinin kesintisiz çalışmasının garantörü değildir.  Türkiye içinde ya da küresel ölçekte internet altyapılarından kaynaklanan sorunlar ile ilgili olarak size bir garanti vermediğimizi bilmelisiniz. 

Diğer üyelerin paylaştığı içerik ve bilgilerin sorumluluğu bize ait değildir. Bu paylaşımlardan etkilenmeniz, zarar görmeniz ve benzeri durumlarda Ortakalan’ı sorumlu tutamayacağınızı kabul edersiniz. Rahatsız olduğunuz içerikleri bize bildirebilirsiniz.

Ortakalan Bilgi Bankası üzerinde verdiği hizmetlerin, firma rehberi, araştırmalar, rapor ve özet raporların maddi hatalarından ve içeriği oluştururken kendisine beyan edilen bilgilerin doğruluğundan sorumlu tutulamaz. 

Bilgi Bankası hizmetlerini kullanırken buradaki her türlü içeriğin Ortakalan’a ait olduğunu ve hiçbir biçimde üçüncü kişiler ile paylaşmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu hizmet içeriklerini bireysel ya da kurumsal hafızanıza kaydedebilir, kişisel ya da kurumsal çalışmalarınızda kurum dışına yayılmayacak ve kurum içinde de edinilen bilgilerin güvenliği üçüncü kişilere karşı korunacak şekilde çalışabilirsiniz. Bu bilgileri paylaşıma açık alanlara kopyalayamayacağınızı, gösteremeyeceğinizi  ve üçüncü kişilerin yararlanmasına açamayacağınızı kabul ediyorsunuz. Aksi bir durumda hizmetin yıllık ücretinin 100 katına kadar tazminat isteme hakkımız bulunmaktadır. Uğrayacağımız diğer zararlar ile ilgili tazminat hakkımız saklıdır.

Ortakalan, ortakalan.com.tr , etnikmarket.com ve turkishretailequipments.com kaynaklarından doğrudan beslenen bir sektörel haberler hizmeti sunmaktadır ve bu haberlerin tüm hakları Ortakalan’a aittir. Bununla birlikte haber içeriğinde yer alan unsurlar hakkında olumsuz bir değerlendirmeniz olursa bize bildirmelisiniz. Haber içerikleri genellikle habere konu olan sektörel birimin bildirdiği içerik esas alınarak hazırlanmaktadır. Bu bilgilerdeki maddi hatalar ve diğer yanlışlıklardan dolayı bizi sorumlu tutamayacağınızı bilmelisiniz. 

Ortakalan hizmetlerinden kaynaklanan bir kaybınız olursa bunu satın aldığınız hizmetin bir yıllık bedelini aşmayacak tutarda ödeyeceğimizi garanti ediyoruz. Ücretsiz hizmetlerimiz ile ilgili bir kaybınız oluşursa bu konuda Ortakalan’ın bir yükümlülüğü olmayacaktır. 

Üyelerin bilgi ve içeriklerinden biz sorumlu değiliz ve her zaman yanlış ya da kötüye kullanımları engelleyemeyiz.  Bu tür içeriklerden sorumlu olmadığımızı bilmelisiniz.

Ortakalan üzerinde herhangi bir üçüncü kişi ya da uygulamaya erişim izni verdiğinizde bu sorumluluk ve riskleri tamamen size aittir. 

Ortakalan ücretsiz hizmetlerini kullanmanızı sınırlama hakkını saklı tutar, iş bu sözleşmeyi ve/veya ilgili yasaları ihlal etmeniz ya da kötüye kullanım hallerinde kullanımınızı sınırlamak dışında hesabınızı askıya almak ya da bütünüyle sonlandırmak hakkına sahibiz. 

Ortakalan üzerindeki tüm fikri mülkiyet haklarımız saklıdır. Bize üye olmanız haklarımızı kısmen ya da tamamen size devrettiğimiz anlamına gelmez ayrıca Ortakalan ile işbirliği yapan diğer şirket ve markalar ile Ortakalan Topluluğuna dahil tüm markaların içerik ve marka özelikleri kendilerine aittir. Herhangi bir hizmetimiz ile ilgili tüm hükümler bunlar içinde geçerlidir. 

4.    Sorumluluğun reddi ve yükümlülük sınırları

Ortakalan ve bağıntılı şirketleri ile Ortakalan hizmetlerinin yerine getirilmesi için Ortakalan tarafından anlaşma yapılan şirketler ve bunların çalışanları yasal sınırlar içinde tüm zımmi taahhüt ve beyanlardan vazgeçmektedir. Ortakalan, hizmetlerinin herhangi bir kesinti, duraksama ya da kopukluk olmadan hatasız çalışacağını garanti etmez. Hizmetlerinin tümünün ‘’olduğu hali ile’’ ve ‘’kullanılabilir olduğu süre zarfında’’ sunulacağını bilmelisiniz.

Ayrıca yasal sınırlar içinde Ortakalan ve bu maddede tanımlı şirket ve kişiler, Ortakalan hizmetleri ile ilgili olarak size ve diğer üyelerimize ve üçüncü kişilere karşı müspet ya da menfi ortaya çıkabilecek sonuçlardan sorumlu tutulamazlar.  Anılanların hiçbir durumda yükümlülüğü her türlü tazminat talebi için bir yıllık ödeme bedelinizin üzerinde olamaz. Oluşabilecek olumsuz sonuçlar hakkında bize bildirimde bulunmuş olmanız bu maddede belirtilen sınırlamaların sizinle aramızdaki anlaşmanın bir parçası olduğu gerçeğini değiştirmez ve tüm sorumluluk talepleri için geçerlidir. 

Bulunduğunuz ülkedeki yasalar sorumluluk ve yükümlülük sınırlamalarına izin vermiyor ya da bütünüyle kabul etmiyor olabilir. Bu durumda Türk yasaları esas alınmakla birlikte bu sınırlamaların sizin için geçerli olup olmadığını kesin olarak söyleyemeyiz. 

5.    Fesih

Ortakalan veya siz bu sözleşmeyi karşı tarafa bildirimde bulunarak dilediğiniz zaman feshedebilirsiniz.  Ayrıca yasal mücbir nedenler de bu sözleşmenin fesh edilmiş sayılması için yeterlidir. Fesih durumunda hizmetlerimize erişim ve kullanım olanağını kaybedersiniz. Ancak hesabınıza kısıtlanmış yetkilerle erişiminiz devam edecektir. Hesabınızı yeniden aktif hale getirme olanağınız bu durumda ortada aksine bir mahkeme kararı yok ise Ortakalan’ın tasarrufunda olacaktır.  Yine de hesabınıza ulaşabilir ve bize bildirim gönderme olanağına sahip olursunuz. Fesih ile birlikte daha önce yapmış olduğunuz bilgi ve içerik paylaşımlarınız sistemde görüntülenmeye devam edebilir ve paylaşımlara konu olabilir. Sözleşmenin fesh edilmiş olması daha önceli sorumluluklarınızı ortadan kaldırmaz. Fesih öncesinde diğerine borçlu olan tarafın fesih ile birlikte borcunu ödemesi gerekir. 

Hesabınızı bütünüyle kapatmış olmanız bize bildirimde bulunduğunuz ve sözleşmenin fesholunduğu anlamını taşıyacaktır. 


6.    Yetki

Çok küçük bir olasılıkla olsa bile sizinle hukuki bir sorun yaşamamız durumunda Türkiye’de yaşıyorsanız İstanbul Anadolu Mahkemelerinin, Türkiye dışında yaşıyorsanız gerekli hallerde İstanbul Tahkim Mahkemesinin ihtilafların çözümünde yetkili olduğu bilmelisiniz. Yasalar arası çatışma dışında bu sözleşme ve hizmetlerimizle ilgili her türlü anlaşmazlık için Türk Yasalarının geçerli olacağını kabul etmiş durumdasınız.  Ortakalan ve siz karşılıklı olarak Türk Yasalarının geçerli olduğunu ve İstanbul Mahkemelerinin yetkili olduğunu  yargılama ile ilgili tüm süreçler için kabul ediyorsunuz.

7.    Genel esas ve hükümler

Bu sözleşme ‘’hemen üye ol’’ butonuna tıkladığınız andan itibaren geçerlilik kazanır. Ve tüm hükümleri ile birlikte geri dönülemez biçimde tarafınızdan kabul edilmiş sayılır. 
Yetkili mahkemelerin sözleşmemizin herhangi bir bölümünün uygulanamaz olduğuna karar vermesi söz konusu olduğunda, Ortakalan ve siz bu bölümün uygulanabilir hale gelmesi için gerekli düzenlemeler konusunda anlaşmayı ve birlikte çalışmayı kabul edersiniz. Mahkeme bu konuda bize yardımcı olamaz ise siz ve Ortakalan, bu bölümün doğurduğu sonuçlar ile birlikte kaldırılması ve sözleşmenin geri kalan bölümlerinin uygulanmasını birlikte talep etmeyi kabul ederiz.   
Sizin bu sözleşmeyi ihlal etmemiş olmanız Ortakalan’ın sözleşmeden doğan haklarından feragat ettiği anlamına gelmez.   Bu sözleşmeyi iznimiz olmadan üçüncü kişilere devredemez ya da transfer edemez ya da hesabınızın yetkilerini paylaşamazsınız.  Buna karşılık Ortakalan izninizi almak zorunda kalmadan bu sözleşmeyi ve sözleşmeden kaynaklanan haklarını ve hizmetlerini kısmen ya da tamamen herhangi bir tarafa devredebilir. Bu sözleşme Türkçe olarak hazırlanmıştır, farklı dillerde yapılacak çevirileri size bir fikir vermekle birlikte burada yayınladığımız orijinal Türkçe sözleşme her durumda esas olarak kabul edilir. Uyuşmazlık hallerinde ya da bize hukuki bir sorun bildirmek istediğinizde yardım menüsü üzerinden bize bildirim ya da tebligat gönderebilirsiniz. Bu hallerde dilerseniz kayıtlı elektronik posta adresimizi kullanabilir ya da doğrudan yasal adresimize posta yoluyla ulaşabilirsiniz. 

8.    Şikayetler

Ortakalan üyelerinin ve herkesin fikri mülkiyet haklarına saygı duyar ve korumaya çalışır. Bu nedenle bizimle paylaştığınız kişisel bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Ayrıca her türlü bilgi ve içerik paylaşımlarınızın doğru ve yasalara ve diğer kişilerin fikri mülkiyet haklarına ve diğer haklarına zarar vermeyecek şekilde yapılması gerekmektedir.  Ayrıca üye paylaşımlarının ve hesaplarının diğer üyeler tarafından bize şikayet edilmesine olanak tanımaktayız.  Fikri mülkiyet haklarınızın ya da diğer haklarınızın başka üyeler tarafından ihlal edildiğini düşünüyorsanız ve bu şikayetiniz bir paylaşım ile ilgili ise gönderilerin üzerindeki fonksiyonları kullanarak durumu bize bildirmelisiniz. Şikayetiniz bir hesap ile ilgili ise yine aynı yöntemle ya da yardım menüsü üzerinden bize bildirimde bulunarak söz konusu hesabı şikayet edebilirsiniz. Sahte hesapları bize öncelikle ve sistemdeki yerini ya da adresini tanımlayarak bildirmelisiniz. Ortakalan sahte hesapları mümkün olduğunda engellemeye çalışacaktır yine de engelleyemediğimiz bir sahte hesapla karşılaştığınızda tüm üyelerin güvenliği için durumu bize bildirmelisiniz. Bunun dışında kötü niyetli kullanım ve kötüye kullanım ile her türlü, yasalara uygun olmayan paylaşım, gönderi, bilgi ve içerik hakkında da bize bildirimde bulunmanızı bekleriz.  Sizin şikayetlerinizi değerlendirirken şikayetçi olduğunuz hesap sahibini uyarmak, uygun gördüğümüz durumlarda ve her türlü takdir yetkisi Ortakalan’da olmak üzere hesap sahibine şikayetçinin kimliği dışında diğer bilgileri paylaşmak ve durumun düzeltilmesine çalışmak hakkına sahibiz. Yine tüm takdir yetkisi bizde olmak üzere başkalarının haklarını ihlal eden üye, kurum ve grupların tüm yetki ve hesaplarını askıya almak, durdurmak ya da tamamen sonlandırma hakkına sahibiz.  Ancak şikayet ve bildirimlerinizin de kesinlikle doğru olduğundan emin olmalısınız. Bu konuda bize bir bildirimde bulunmadan önce yasal kişisel sorumluluğunuzun derecesi öğrenmek ve bir hata yapmamak için hukuki yardım almanız gerekebilir.  Aksi takdirde üzerinize hukuki bir sorumluluk almış olabilirsiniz. Uygunsuz içeriklere yönelik şikayetlerinizi de bu kapsamda değerlendirmeniz gerekecektir.  Ortakalan her durumda sizin haklarınızı korumak için size yardımcı olmaya çalışacaktır. 


9.    Ortakalan kullanıcısının yapması gerekenler

Ortakalan hesabınızı açarken gerçek isminizi kullanmalısınız, profilinizi oluştururken gerçek isminizi kullanmalısınız. Ortakalan ile paylaşacağınız bilgilerinizin doğru ve gerçeğe uygun olması gerekir.  Bu bilgilerin güncel olması önemlidir ve bilgilerinizi güncel tutmanızı bekleriz. Ortakalan hizmetlerini kullanırken her durumda profesyonel bir yaklaşım içinde olmalısınız. Başta fikri mülkiyet hakları ve gizlilik hakları olmak üzere yürürlükteki tüm geçerli hakları gözetmeli ve korumalısınız. Geçerli her türlü yasaya uymalısınız. 

10.    Ortakalan kullanıcısının yapmaması gerekenler

Ortakalan’da hatalı bir kimlik oluşturmamalısınız. Kendinizi olduğunuzdan başka biri gibi tanıtmamalısınız. Yanıltıcı bir profil oluşturmamalısınız. Başka bir kişi adına hesap açmamalı, profil oluşturmamalı ve işlem yapmamalısınız. Kurumsal sayfa oluştururken size ait olmayan ya da orada çalışmadığınız ve izin almadığınız bir kurumsal sayfa açmamalısınız. Kendinize ait olmayan bir hesabı kullanmamalı ve kullanmaya teşebbüs etmemelisiniz.

Sistem üzerindeki her türlü hizmet ve/veya bilgiyi kopyalamaya yönelik yazılım, donanım, uygulama, robot ve benzeri araçları ve yöntemleri kullanamaz, geliştiremez, destek veremez ve uygulayamazsınız. Ortakalan güvenliğini tehlikeye düşürecek hiçbir işlem ve uygulamayı yapmamalısınız. Hesap yetkilerinizi değiştirmek için size sunduğumuz olanaklar dışında hiçbir eylem gerçekleştiremezsiniz. Size verdiğimiz hizmetin kullanım limitlerini aşamaz ve başka yöntemlerle değiştiremezsiniz. Sistemdeki verileri bizim iznimiz olmaksınız kopyalayamaz, paylaşamaz, dağıtamaz ve üçüncü kişilere açamazsınız.  Erişim ve/veya açıklama hakkına sahip olmadığınız bize ya da diğer üyelere ait bilgilere erişmeye çalışmamalı ve açıklamamalısınız. 

Üyelerimize ya da üye olmayan diğer kişilere ait fikri mülkiyet hakları başta olmak üzere her türlü marka, patent, ticari sır, gizlilik kapsamında ki her türlü bilgi ve diğer hakları ihlal etmemeli ve size sunulan olanaklar ile gerçekleştiremeyeceğiz şekilde bizim yada diğer kişilerin paylaşım, içerik ve bilgilerini kopyalamamalı ,dağıtmamalı ve açıklamamalısınız.

Ortakalan Bilgi Bankası hizmetlerinin tüm hakları Ortakalan’a aittir. Burada yer alan hiçbir bilgiyi size sunduğumuz kullanım özellikleri dışında kullanmamalı, kopyalamamalı, paylaşmamalı ve üçüncü kişilere sunmamalı ve devretmemelisiniz. Bilgi Bankası verileri size belirli süre ya da sınırlar içinde sunulmaktadır, bu süre ve sınırların dışında hizmeti kullanmaya yönelik teknik, yöntem ve araçları kullanmamalısınız. Bilgi Bankası üzerindeki araştırma, rapor, özet rapor ve her türlü bilginin güvenliğini zedeleyecek ve/veya ticari değeri etkileyecek işlem ve eylemlerden sakınmalısınız. Bilgi Bankası hizmetlerinden bir kurum adına yararlanıyorsanız içeriğimizi kurum içindeki çalışmalarda kullanılmak üzere kullanabilirsiniz ancak bu durumda içeriğimizi kısmen ya da tamamen görme olanağına sahip diğer kurum çalışanları, yönetici ya da sahiplerinin de aynen sizin gibi sorumlu olduğunu ve onların da hiçbir biçimde Bilgi Bankası verilerinin güvenliğinin zedeleyecek ve ticari değeri etkileyecek işlemler yapamayacaklarını bildirmelisiniz ve aksi durumlarda sorumluluğun sizde olacağını kabul etmiş durumdasınız.   Bir kurumun başka kurumlarla işbirliği, ortaklık, çözüm ortaklığı gibi yollarla bir bilgi paylaşım havuzu oluşturması halinde Ortakalan içerik ve bilgilerinin böyle bir havuzda yer alamayacağını ve her kurumun kendi adına ayrı ayrı yetki ve haklarla Ortakalan üzerindeki bilgi ve içeriklere ulaşması gerektiğini bilmelisiniz, bu kuralı ihlal etmemelisiniz.

Ortakalan hizmetlerinin fonksiyon, biçim ve içeriklerini hiçbir biçimde taklit etmemeli ve kopyalamamalısınız. Bu fonksiyon, biçim ve içeriklerin çalışmasına müdahale etmemeli özelliklerini değiştirecek işlemlere girişmemeli ve/veya bunların üzerine kabul edilebilir sınırlar dışında bir yük uygulamamalısınız. 

Yazılı bir izin almadığınız sürece Ortakalan ile bir ilişkiniz olduğunu ya da Ortakalan tarafından size bir yetki verildiğini ve/veya Ortakalan adına hareket edebileceğinizi iddia ve ima etmemelisiniz. 

Rekabet amacıyla Ortakalan hizmetlerinin, fonksiyon ve özelliklerini izlemek, ölçmek ve kayıt tutmak, raporlamak konularında bizden yazılı izin alınmadığı sürece hiçbir eylem gerçekleştirmemelisiniz.  Tüm hizmet fonksiyonlarımız için kısmen ya da tamamen otomatik yöntemler kullanamaz ve sisteme botları ya da benzeri otomatik araçları yükleyemezsiniz. Sistemimize zararlı yazılımlar, virüsler, kodlar sokamaz ve buna benzer her türlü uygulamayı gerçekleştiremezsiniz. Teknolojimizi kopyalayamaz, kodlarımıza erişmeye, kopyalamaya, bozmaya, çözümlemeye, elde etmeye,  üzerinde mühendislik ya da ters mühendislik faaliyetleri gerçekleştirmeye çalışamazsınız. Ortakalan tarafından size verilen olanaklar dışında sistemimizle hiçbir surette derin bağlantı kuramazsınız. Ortakalan tarafından size sunulan olanaklar dışında hiçbir biçimde sistem üzerinde ticari faaliyette bulunamaz, hizmetlerimiz, içeriklerimiz ve verilerimizi kiralayamaz ve/veya kiraya veremez, ödünç alamaz ve/veya veremez, satamaz ya da paraya çeviremezsiniz. 

11.    Gizlilik

Ortakalan için açıklık ve şeffaflık son derece önemlidir. Yine de gizlilik ile ilgili genel bilgi ve sınırlamaları hizmetimizin kalitesi ve sürekliliği için tanımlamış durumdayız.  Ortakalan teknik unsurlarını, yazılımını, fonksiyonlarını, hizmet özelliklerini, içerik ve bilgilerini ve bilhassa Bilgi Bankası hizmetlerini ve Ortakalan ile yapabileceğiniz diğer her türlü çalışmaya ait bilgi ve belgeleri yürürlükteki yasalar ve bu sözleşme hükümlerine göre güvenliğini sağlamak, üçüncü kişilere karşı ihlallere neden olmayacak şekilde kullanmak ve gizliliğini korumak durumundasınız.

Ortakalan ise size ait bilgi ve içerikler ile sizinle yaptığı çalışmaların aynı şekilde gizliliğini gözeterek güvenliğini sağlayacaktır.  Ortakalan, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu‘na uyar ve saygı gösterir.  Ancak yetkili makamlar tarafından resmi yollarla talep edilmesi halinde sizinle ilgili bilgi, içerik ve diğer kayıtları yine resmi yollardan paylaşabiliriz. Ve bağlı olduğunuz kurum tarafından oluşturulan hesaplar ya da satın alınan hizmetler söz konusu olduğunda ilgili yöneticinizin bu hesap ve hizmetler hakkında yaptığınız işlem ve hareketleri incelemesini sağlayabiliriz. 

12. Mesafeli satış ve cayma hakkı

Ortakalan herhangi bir mal satışı yapmamakta ve bir kargo kanalı ile ürün gönderimi yapmamaktadır. Ortakalan hizmet satışı yapmaktadır ve bu nedenle yapılan ödemelerle ilgili bir iade uygulaması bulunmamaktadır. Aynı nedenle Ortakalan hizmetlerini satın alanların kullanabileceği bir cayma hakkı da bulunmamaktadır.